Een van de blusboten voor Irak tijdens een proef met de blusapparatuur, 1982. Collectie Nautisch Centrum Witsen personeelsbestand daalde tot ca. 10 personen. De afgelopen jaren heeft de werf zich vooral ontwikkeld tot een water sportcentrum. Niet voor niets is de huidige naam 'Nautisch Centrum Witsen'. Op het terrein zijn allerlei zelfstandige ondernemers gevestigd die gespecialiseerde werkzaamheden aan schepen kunnen uitvoeren. De werf biedt deze bedrijven onderdak. Verder wordt er ruimte verhuurd voor winteropslag van boten en doet de werf aan onderhoud, reparatie en verkoop van jachten en andere boten. Sinds kort is er ook weer een jachtenbouwer ('Victoire Yachtsj op het terrein te vinden. Een interview met Floor Berkman, oud-werknemer Er zullen niet veel mensen zijn die kunnen bogen op een arbeidsverleden van maar liefst 65 jaar. Floor Berkman is een van de weinige uitzonderingen. Geboren in 1924 werkte hij na een lasopleiding te hebben gevolgd eerst in de Amsterdamse scheepsbouw en vanaf 1954 als voorman-lasser bij Witsen Vis. In 1966, toen het slecht ging met de werf] werd ook Floor ontslagen. Vanaf zijn zestigste werkte hij weer bij de werf en bleef er tot vorig jaar. Floor weet nog goed hoe er in de jaren vijftig werd gewerkt. De werkweek duurde toen 48 uur. Er werd gewerkt van acht tot half zes en op zaterdag tot half een. In de middag pauzeerde men van half een tot twee, iedereen ging naar huis voor een warme hap. 's Zaterdags kon je overigens om half een nog niet naar huis, want dan kwam werfbaas Kruize met een stapel loonzakjes. Floor: "Die werden meteen opengescheurd en een tientje of meer werd in de broekzak gestopt, dat mocht moeder de vrouw niet weten". Met de directie kwamen de arbeiders niet in direct contact. Floor beschrijft Vis als een echte gentleman, niet iemand die zich thuis voelde op de werkvloer. De afstand tussen directeur en personeel was toen nog erg groot. Op de werf kende ieder zijn plaats. De sfeer tussen de werfarbeiders, voor het grootste deel Alkmaarders, was gemoedelijk. Hete klinknagels, asbest en lasslakken Er was in de jaren vijftig nog heel veel handwerk. De gaten voor klinkwerk bijvoorbeeld werden aangebracht met een handmatig te bedienen slingetpons. Ook het klinkwerk was erg arbeidsintensief De klinknagels gingen er heet in. Een klinkploeg bestond uit 3 personen, een 'klinker', een 'tegenhouder' en een 'nageljongen' die een smidsvuurtje had en de nagels warmde. De geklonken verbindingen waren waterdicht. Soms lekte het nog wat, dan werd er een mand met zaagsel onder de boot doorgehaald, waarbij het zaagsel in de openingen bleef zitten. Toen Floor bij de werf kwam werden de huidnaden van de schepen allemaal al gelast. Het kwam voor dat er lekkage ontstond als er gelast

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 28