bijvoorbeeld het verkeersplein in de Bergerhout voor zonder bomen! Er wordt in Alkmaar een nieuwe stap gezet om via de aanwijzing van beeldbepalende panden in bestemmingsplannen een nieuwe bescherming te geven aan gevels die bepalend of karakteristiek zijn voor het cultuurhistorische beeld van Alkmaar. Het bestemmingsplan Binnenstad Zuid en Oost is het eerste bestemmingsplan waarin dit wordt toegepast. De Historische Vereniging heeft in het kader van een klankbordgroep meegedacht met de voorbereiding van dit plan en heeft met name bezwaar aangetekend tegen het optrekken van de bouwhoogten bij gevelwanden die voor meer dan ca 75% uit monumenten en beeldpalende panden bestaan. Neem bijvoorbeeld het Ritsevoort. De hoogte van de huidige bebouwing is maximaal 12 meter. Voorgesteld in het concept-bestemmings plan was een nokhoogte van 16 meter. Dit zou dan alleen voor het relatief kleine aantal panden gelden die geen bescherming genieten. Dit leidt tot ongewenste speculatie en nieuwbouw. Bovendien heeft een monument juist zijn waarde in een gevel- wand met lagere gevels en manifesteert het zich vaak als een hoger en bepalend element. Daarnaast wordt een grote en ongewenste rechtsongelijkheid gecreëerd tussen monumenteneigenaren en eigenaren van niet-monumenten in dezelfde gevelwand. De Historische Vereniging Alkmaar stelt daarom voor de maximale hoogte in het De nieuwe Friesebrug met een kaal artificieel landschap niet passend bij de historische binnenstad bestemmingsplan meer te baseren op de huidige hoogte en de mogelijkheid daarvan af te wijken te laten afhangen van een deskundig advies op basis van historische beeldkwaliteit. Tekening van de eerste Friesebrug met de Kanaalkade nog in vorm van de vroegere stadswal. Mogelijk een inspiratiebron voor nieuwe ontwikkelingen Een nokhoogte van 16 meter is bij een straatwand met voornamelijk monumenten en beeldbepalende panden niet wenselijk Straatwand Ritsevoort 2t/m26

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 25