De pas gereedgekomen Mathilda komt uit de nieuwe afbouwhal, 1964. Collectie Nautisch Centrum Witsen De Mathilda gefotografeerd bij Cannes, ca. 1964. Collectie Nautisch Centrum Witsen Uitbreiding aan de Kraspolderweg In de jaren vijftig was er dringend behoefte aan uitbreiding van de werf De orderportefeuille zat vol en de ruimte aan de Eilandswal (zo werd het Eiland inmiddels aangeduid) was krap bemeten. In 1958 kocht Witsen Vis van de gemeente Alkmaar een terrein aan de Kraspolderweg bij de Omval, tegenover de later afgebroken kalk ovens aan het Zeglis. Er werd een insteekhaven aangelegd met een diepte van 5.5 meter, een hypermoderne dwarshelling met een lengte van 60 meter en een grote lichte afbouwhal. Men wilde er schepen bouwen tot 2000 ton en verwachtte werk te kunnen bieden aan ca. 150 man personeel. In 1962 kwam de nieuwe werf gereed. Nog een aantal jaren werden op de oude werf de casco's gebouwd, waarna het afwerken plaatsvond in de nieuwe afbouwhal. Ook voor reparatie en onderhoud bleef de Eilandswal aanvankelijk in gebruik. Pas in de tweede helft van de jaren zestig werd de oude locatie definitief verlaten. De oude bedrijfsgebouwen en de directeursvilla werden pas eindjaren zeventig afgebroken. De eerste grotere boot die op de nieuwe werf werd gebouwd kwam gereed in 1964. Het was de Mathilda, een groot jacht met een lengte van 40 meter, bestemd voor een particulier in Panama. In reclamefolders van de werf uit deze periode komen we de Mathilda veelvuldig tegen. Crisis, doorstart en diversificatie Klaagde directeur Vis in de jaren vijftig nog over gebrek aan deskundig per soneel, midden jaren zestig was de situatie een geheel andere. De koersen van de dollar zakten, waardoor de buitenlandse klanten wegbleven. In dezelfde periode stegen de Nederlandse prijzen en lonen. De concurrentie in andere landen, bijvoorbeeld Dene marken, werd ook steeds sterker. Een sombere directeur Vis vertelde in 1966 aan de Alkmaarsche Courant dat hij 20

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 22