opnieuw Willem Frederik genaamd. De derde W.F. Stoel was scheepsbouwkundig ingenieur. Waarschijnlijk omdat de markt vanwege de economische crisis erg was ingezakt, kwam het in 1932 tot een fusie met een scheeps werf uit Waddirtxveen van de familie Vis. Deze werf had zich toegelegd op de bouw van stalen jachten. Eigenaar ervan was Abraham Vis die evenals ir. Stoel tot de derde generatie scheepsbouwers van zijn familie behoorde. Ook in de familie Vis kregen de oudste zoons steeds dezelfde voornaam als hun vader: Abraham. De beide werven gingen samen onder de naam 'N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen Vis'. De activiteiten in Waddinxveen werden overgeheveld naar Alkmaar. Abraham Vis werd directeur van de nieuwe onder neming en ir. Stoel werd voorzitter van de raad van commissarissen. De crisisjaren en daaropvolgende Tweede Wereldoorlog waren een moeilijke periode voor het bedrijf De afzet stagneerde. Wel had men een sterk product: kleine ca. 7,5 meter lange stalen jachten, 'Royal kruiser' genoemd, waarvan er blijkens de werf- boeken in de jaren dertig drie standaardtypes waren. Uiteraard kwam de productie tijdens de Tweede Wereldoorlog vrijwel geheel stil te liggen. Door de bezetter werd de werf gedwongen tot het bouwen van een aantal boten voor de 'Wasser- schutzpolizei' en voor een rederij in Stettin. Abraham Vis (links) en Willem Frederik Stoel (rechts), ca. 1950. Collectie Nautisch Centrum Witsen Overzichtsfoto van de scheepswerf in 1953. Collectie Nautisch Centrum Witsen 1 Nieuwe bloei na de Tweede Wereldoorlog De eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog waren nog vrij moeilijk. Jachten waren tenslotte een luxe-artikel. Directeur Vis ging daarom actief op zoek naar nieuwe afzetmarkten in het buitenland. Vanaf het eind van de jaren veertig werkte de werf samen met een zestal andere werven in Lisse, Kaag, Zaandam, Nieuwendam- Amsterdam, Aalsmeer en Haarlem in de exportcombinatie 'Feadship'. De letters stonden voor: 'First Export Association of Dutch Shipbuilders'. De organisatie be- 16

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 18