Links: Het door professor K. Sluyterman ingerichte interieur van 'motor-schoenerjacht' Olga, 1905. We zien hier de damessalon, met in de hoek een door Berlage ontworpen kachel. Collectie Nautisch Centrum Witsen Rechts: Nog eens de damessalon, naar het voorschip gezien. Op het glas in de achterwand zien we vaag de spreuk: 'Meet uw genoegens in uren, niet in mijlen'. Collectie Nautisch Centrum Witsen Het grootste schip dat ooit op de scheepswerf is gebouwd was de in 1917 gereedgekomen kustvaarder Victorie. Op deze foto is men bezig met de kiel van het schip. Rechtsachter de achterkant van de bebouwing aan het Heiligland. Collectie Regionaal Archief buitenlandse bedrijven offertes had ingewonnen. Opnieuw was de Alkmaarsche Courant vol lofover het schip, dat nog luxer was ingericht dan de Salvator. Verantwoordelijk voor het interieur was professor K. Sluyterman, hoogleraar aan de technische hogeschool in Delft. Die had daarbij samengewerkt met bekende ontwerpers, getuige de aanwezigheid van een kachel van de hand van Berlage. "Een smaakvol en weelderig home op het water" noemde de krant het schip. Na het gereed komen ging Kapteyn met het jacht een rondvaart door Nederland maken, waarbij er diverse keren in kranten en tijdschriften een bewonderend portret van het schip werd geschetst. Zo verscheen er in het Nieuwsblad van Deventer een uitgebreid verslag van een bezoek aan het jacht. De journalist schrijft dat de woonruimte bestond uit twee salons 'en suite', een voor de dames en een voor Kapteyn zelf Vol bewondering vertelt hij over de constructie van het logeerbed in de salon van Kapteyn: het bed bevond zich omhoog geklapt achter een paar gordijntjes. Ook de constructie van het toilet trok de aandacht van de bezoeker: het was ingebouwd in de deur van een donkere kamer, waar Kapteyn de foto's die hij tijdens zijn rondvaart maakte zelf ontwikkelde. De glas-in-loodraampjes gaven een huiselijk effect. Aan de buitenkant werden de raampjes tegen hevige wind en golfslag beschermd door dik spiegelglas. Kapteyn vertelde de journalist dat toen hij met een vriend sprak over zijn wens om Nederland, waar hij lang niet meer was geweest, terug te zien, deze hem had aangeraden Nederland per automobiel te verkennen. Kapteyn had daar niets voor gevoeld. Hij wilde geen 'Kilometerfresser' worden.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 14