kijf ge- ïateriaal aat zien met die ssen het ïog niet Neder- :e water, een van 1 aan het ier in de iiig" zou en eene el dat op teur het 1 de snel worden :ren zeer aemens- is op een :en kiest de auteur voor de boot. "Ik vind zeereizen zooveel aan genamer dan landreizen, dat ik mij reeds de vreugde voorspiegel over de zeereizen der toekomst per motor boot. En terwijl ik dat alles overdenk, droom ik er van, dat ik het misschien nog beleef, eens in een motorboot naar West-Indië of naar de Middellandsche Zee te spoeden". De Salvatoren de Olga In de bewaard gebleven werfbrochures gewijd aan de 'luxebooten' wordt uitvoerig ingegaan op twee schepen die qua luxe nogal uitzonderlijk waren. Het betreft de woon-motorboot' Salvator en het 'motorschoenerjacht' Olga. De ruim 20 meter lange Salvator werd gebouwd voor de in Keulen woon achtige P. van Grotenhuis. Hij ging samen met zijn dochter de boot bewonen en was van plan er allerlei tochten mee te ondernemen, om te beginnen langs de Rijn. In de Alkmaarsche Courant van 5 juli 1905 verscheen een lovend artikel over het schip, dat toen juist zijn proefvaart achter de rug had en aangemeerd lag aan een kade bij het Victoriebeeld. "Alles is even keurig van afwerking en practisch ingericht" roemde de krant, die het een "verblijdend verschijnsel" noemde voor de Alkmaarse industrie dat "men tot zelfs uit het buitenland zich wendt tot den heer W.F. Stoel jr. om booten en jachten te bouwen". In hetzelfde jaar kwam ook het motor-schoenerjacht Olga gereed. Dit ruim 18 meter lange jacht werd gebouwd voor Albert Kapteyn, een in Zürich wonende Nederlander. Stoel had de opdracht verworven nadat de bouwer ook bij Interieur van de in 1905 gebouwde 'woon-motorboot' Salvator. Collectie Nautisch Centrum Witsen Onder links: Nog luxer was de Olga, een eveneens in 1905 gebouwd 'motor- schoenerjacht', hier aangemeerd bij het Victoriepark. Collectie Nautisch Centrum Witsen Onder rechts: De bladzijde met de bouwgegevens van de Olga in de serie werfboeken. Collectie Nautisch Centrum Witsen

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 13