W.fiöTOELeZOON ALfSHAAR s= HOLLAND SCHEEPSWERF 5TALEN LUXE nPToRbOOTEM Brochure van de scheepswerf, ca. 1908. Collectie Regionaal Archief staal. Nicolaas Witsen is volgens sommigen zelfs de eerste werf geweest die stalen schepen bouwde voor binnenlands gebruik. Staal had grote voordelen boven hout en (smeed)ijzer. Het staal was duurzaam en makkelijk te bewerken. Het was veel taaier en buigzamer dan ijzer. Het buigen van platen staal kon zonder verhitting gebeuren, wat het bouwproces sterk vereenvoudigde. De scheepswerf richtte zich vooral op de wat kleinere schepen, voor gebruik in Nederland en in de koloniën. Een vijftal met foto's verluchte brochures uit de periode 1905-1917 geeft zeer gedetailleerde informatie over het soort boten dat scheepswerf Nicolaas Witsen bouwde. De hoofdserie is voorzien van de aanduiding 'L' waarbij deze letter stond voor 'Luxebooten'. Twee categorieën boten werden erin behandeld: de 'luxe motorbooten' en de groep 'stalen motorsloepen', ook wel aan geduid als 'stalen motorjachten'. De eerste categorie was bedoeld voor particuliere afnemers, de tweede voor bedrijven die de motorjachten bijvoorbeeld gebruikten als directie-, of inspectievaartuig. Daarnaast is er een brochure bewaard gebleven met afbeeldingen van bij de werf gebouwde schepen voor de grote vaart en de kustvaart. Na een uitbreiding begin 20ste eeuw was de werf ook geschikt gemaakt voor de bouw van dit soort schepen. Grote zeeschepen zijn er overigens maar weinig gebouwd. De informatie uit de brochures kan worden aangevuld met een groot aantal foto's van de vervaardigde schepen. Een deel ervan is ingeplakt in een zevental grote fotoalbums. De opdrachtgevers waren particulieren, bedrijven of overheidslichamen. Genoemd De scheepswerf Nicolaas Witsen in 1898, met een tweetal schepen in aanbouw. Achter de schepen de bedrijfsgebouwen van onder meer de stoomsteen- houwerij. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 10