Burgemeester Wytema opent de schaakwedstrijden in de Muziektuin tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van Alkmaar in 1954. Collectie Regionaal Archief beste acht clubs van het land behoorde. Deze prestatie zou nooit meer geëvenaard worden en werd bereikt met de volgende tien spelers: D.B.A. Appel jr., P.C. Seewald, P. Hoekstra, C.J. Kieft, W. Kwak, G.E. Kaijser, P. Vreeken (deze zeven spelers zijn samen in de laatste zeventig jaar 45 keer clubkampioen geweest), W.v.d. Veen, G. Boon en P. Deugd, de eerste naoorlogse voorzitter van V.V.V. Opmerkelijk in deze tijd was ook, dat er op een gegeven moment zelfs vijfdames tegelijk lid van V.V.V. waren, zodat er in 1949 een speciale damescompetitie georganiseerd kon worden. Eerste en enige dameskampioene van V.V.V. werd toen mejuffrouw C. Bouwman, die als Corrie Vreeken later in de jaren zestig vijf keer dameskampioene van Nederland zou worden. Zij bleef vijf jaar lid van V.V.V. en hield zich naast het schaken ook met andere dingen bezig zoals met het in 1951 opgerichte clubblad, waarvan al genoemde P. Vreeken de eerste redacteur was. De laatste veertig jaar Kern van de clubavond is sinds jaar en dag de clubcompetitie geweest met als doel een clubkampioen aan te wijzen. Die term 'clubkampioen' kwam ik overigens pas voor het eerst in een jaarverslag over 1959 tegen, toen F. Hildama die titel behaalde. Wat overigens niet zo verbazingwekkend was, want in hetzelfde jaar werd hij ook 'kampioen boven het IJ'. Maar vóór die tijd sprak men op de club van 'winter- wedstrijd' of 'onderlinge competitie'. Een reden daarvan kan geweest zijn, dat in die jaren ook de wed strijden om het 'Persoonlijk Kampioenschap van Alkmaar' door V.V.V. georganiseerd en bijna altijd door VW-ers gewonnen werden. Natuurlijk wordt er op de clubavond ook nog wel anders geschaakt. Zo is behalve om het clubkampioen schap ook menig jaar om de 'beker' gestreden. Vlak na de oorlog heette dit nog de 'zilveren Dame' en de 'zilveren Toren', maar dat kwam op hetzelfde neer: afval-, zo u wilt knock-outwedstrijden. Dit is nog allemaal het min of meer serieuzere werk. Af en toe worden er echter ook wel eens meer ontspannen avonden gehouden. Dat geldt al voor het snelschaak kampioenschap, al zijn sommigen ook daar nog zeer fanatiek in, zeker wanneer er een 'onreglementaire zet' in het geding is. Veel leuker, hoewel minstens zo zenuwslopend, zijn de 'gongwedstrijden', waarmee zo'n vijftig jaar geleden vaak de jaarvergadering werd W afgesloten en waarmee de club op 2 januari j.1. ook het

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 28