Zouden daar dan geen VW-ers bij geweest zijn? Dit valt te meet op als we bedenken dat in augustus en september het conflict nog breed uitgemeten werd in de krant, maar dat in oktober tot en met december in die krant alleen over de 'Alkmaarsche Schaakclub' gesproken werd en dat vanafjanuari alleen nog maat sprake is van V.V.V.. Ik denk dan ook dat op of rond 1 oktober 1905, mogelijk bevestigd door de "aangename verrassing" tijdens het 'ondet-onsje' van 3 november, tussen beide groeperingen een afspraak is gemaakt: tot r januari rgo6 zou de 'Alkmaarsche Schaakclub' functioneren en op 1 januari 1906 zou V.V.V. dan aan zijn levensweg beginnen. Niemand kon vermoeden dat de prille baby nog eens de honderd zou passeren. 1 1 De eerste dertig jaar Wat gebeurde er in die eerste jaren gewoonlijk op een clubavond? Veel duidelijkheid bestaat daarover niet. Waarschijnlijk werd er toch wel een soort van clubcompetitie gehouden, hoewel de teneur van die tijd nog steeds was, dat je een tegenstander uitdaagde, waardoor de uiteindelijke kampioen meet de laatste overgeblevene in een soort afval wedstrijd was. Ook werd er, zeker in vergelijking met nu, vrij veel tijd besteed aan het componeren en oplossen van schaakproblemen. En er werden wel correspondentie wedstrijden gespeeld tegen clubs in andere plaatsen, waarvoor op de clubavond de leden de op te sturen zet met elkaar bespraken. In de eerste vijfjaren van V.V.V. werd er ook nog gedamd. De eerste clubavonden bleven plaatsvinden in 'café Clay aan de Kaasmarkt'. De clubavond was eerst nog wel op vrijdag, maar is al snel naar de maandagavond verplaatst, en dat is nog steeds het geval! In 1909 blijkt men al op maandagavond te spelen in hetzelfde café op het Waagplein, dat dan inclusief de naam 'De Tabakshandel' is overgenomen door de heer N. Schermerhorn. In oktober 1906 zet V.V.V. een traditie in werking, die lang is voortgezet, namelijk om regelmatig een groot één- of tweedaags toernooi te organiseren. In het weekend van 27 en 28 oktober 1906 komen daarvoor gasten uit het hele land naar het bekende hotel restaurant Proot in het midden van de Langestraat, het huidige nummer 68, waar nu Dolcis is. Men speelt daar in groepen van vier, maar opvallend is dat hierbij in de hoofdgroep geen Alkmaarders meedoen. Trouwens ook niet bij de twee volgende toernooien in 1909 en 1912 in hotel De Nachtegaal, toen nog niet in de Langestraat, maar op de hoek van de Geesterweg en de Geestersingel, tegenover de Bergerbrug dus. Na tien wat magere jaren wordt in 1923 de traditie weer opgevat om nu jaarlijks en meestal op hemelvaartsdag een toernooi te organiseren in de Buitensociëteit in de Alkmaarderhout, in dat Hotel Proot aan de Langestraat, ca. 1930. Hier organiseerde V.V.V. in 1906 haar eerste toernooi. Collectie Regionaal Archief 15

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 23