HUIS MET K06PL verhouding tot het aantal van een stuk of twaalf leden van de 'Alkmaarsche Schaakclub'. Ook schrijft de krant nog zonder plaats vermelding over een 'onder-onsje' op vrijdag 3 november en eindigt dat bericht met: "Dezen avond was, evenals alle avonden van de Alkm. Schaakclub, een recht gezellige en zonder te veel uit de school te klappen, kunnen wij er wel bijvoegen dat den leden dezen winter nog menige aangename verrassing te wachten staat." Die verrassing zou echter voor de 'Alkmaarsche Schaak club' niet veel meer zijn dan een toernooitje van vier avonden, dat op vrijdag t december zou culmineren in wat het 'Tijdschrift van de Nederlandse Schaakbond' "het laatste bedrijf' noemde "van een wedstrijd, die wat de prijzen betreft een beslist eigenaardig cachet had". Nog niet zo eigenaardig was het, dat die prijzen drie taarten waren, waarvan het clublid JA Netten, banketbakker in de Appelsteeg, er één beschikbaar had gesteld, waarna de club er bij hem nog twee bijbestelde. Bijzonder was wel dat op de taart van Netten zelf een schaakprobleem prijkte en een vrijster van speculaas ten deel zou vallen aan ieder die er die vrijdagavond in slaagde het 'taartprobleem' op te lossen. Dat zou volgens de Alkmaarsche Courant van zaterdag 2 december, waarin het probleem ook voor andere schaakliefhebbers werd afgedrukt, aan alle vijftien deelnemers van het toernooi gelukt zijn. Het intrigerende van dit verhaaltje zit hem echter niet in die taarten, maar in de uitdrukking 'het laatste bedrijf. Sloeg deze uitdrukking inderdaad alleen op het eind van een toernooitje of betekende het ook het einde van de 'Alkmaarsche Schaakclub' zelf? Van enige verdere schaakactiviteit van die club is voor zover we kunnen nagaan namelijk geen sprake meer, al bleef de naam van die club de volgende jaren nog wel af en toe opduiken. Is de 'Alkmaarsche Schaakclub' zo maar in het niets verdwenen? Of was het afgesproken werk, en was het nog een andere 'aangename verrassing', dat die club precies één maand na dit 'laatste bedrijf in een nieuwe club zou opgaan? Over onderhandelingen en afspraken tussen de 'Alkmaarsche Schaakclub' en V.V.V. is niets terug te vinden. We moeten gissen, maar er zijn een paar opmerkelijke feiten. De acht leden die zich afgescheiden hebben van de 'Alkmaarsche Schaakclub', onder wie twee van de vijf bestuursleden en het erelid ds. Van der Lee, bleven in juli en augustus 1905 de clubavonden bezoeken en misschien ook het genomen besluit ter discussie stellen, het zogenaamde 'napleiten'. Omdat de 'Alkmaarsche Schaakclub' zelf op het kookpunt van de crisis maar hooguit negentien leden had en er daar dus hooguit elf van overbleven, is het wel opmerkelijk, dat aan de simultaanseance 25 spelers meededen. Banketbakker en schaker J.A. Netten in de deuropening van zijn bakkerij tegenover het Huis met de Kogel, ca. 1900. Hij bakte een taart met een schaakprobleem. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 22