1 an.1906 Club en speel- speel- junning, als een chouwd genomen hierbij e oudst 1 ze ook rugustus datum, 1 geweest iden, die ebeuren. n van de dat de rubriek ïjd' twee Nuijens, van de der meer laver son listorisch nheid tot rtentie al lorlaatste et vorige vuile was laat, legt eens heel rog enige oorte van Hoe is V.V.V. ontstaan? V. V. V. mag dan wel de oudste nog bestaande schaakclub in Alkmaar zijn, ze was niet de eerste. Tussen 1832 en 1860 heeft reeds het schaakgenootschap 'Vriendschap en Oefening' bestaan. Dit genootschap werd door Harry Peters in zijn boekje 75 jaar schaakvereniging VVV deel 1 uit 1981 nog de 'vader' van V.V.V. genoemd, maar gezien wat nu volgt kan het beter een 'voorvader' genoemd worden, waarnaar V.V.V. met één van haar namen, 'Vriend', is vernoemd. Na dertig jaar bedenkelijke rust werd in 1891 de 'Alkmaarsche Schaakclub' opgericht, door Harry Peters de 'moeder' van V.V.V. genoemd en zoals uit het vervolg zal blijken ook terecht. Pas in 1902 werd deze 'Alkmaarsche Schaakclub' volledig lid van de Nederlandse Schaakbond, de latere KNSB. De club telde toen veertien leden, van wie de 87-jarige emeritus predikant ds. A.J. van der Lee even later tot erelid werd benoemd. Tot 1905 deed die club positief van zich spreken, maar in dat jaar zou daar verandering in komen. Zoals aangegeven kwam de 'Alkmaarsche Schaakclub' bijeen in 'het lokaal van de heer Claij'. Voor de duidelijkheid moeten we ook de aard van dit etablissement op Waagplein nummer 26, het huidige 'Eet/Party café Joey's', even in ogenschouw nemen. Was het wel een echt café in onze betekenis van dat woord? De eigenaar, Piet Claij of Clay, beide schrijfwijzen worden door elkaar gebruikt, had volgens het eerste bericht immers geen vergunning. In het adresboek van Alkmaar uit die tijd wordt hij als 'koffiehuishouder en sigarenwinkelier' vermeld en in advertenties in de Alkmaarsche Courant noemde hij zijn zaak 'De Tabakshandel' en maakte vooral reclame voor de il/i cents sigaar van het merk 'Piet Clay', die je daar kon kopen. En in weer andere advertenties wierp Piet Claij zich op als 'hoofdagent van Biljarts van "t IS-ME-EDSO', een merkwaardige naam voor een biljartmaker, die in één van de advertenties zelfs "Prof 't IS-ME EDSO" wordt genoemd. Op een bestuursvergadering van de 'Alkmaarsche Schaakclub' in mei 1905 werd het voorstel besproken of de club niet beter over kon gaan naar een andere gelegenheid. Als reden daarvoor geeft Nuijens aan: "Ofschoon er geen aanmerkingen waren te maken nóch op den heer Clay, nóch op zijn personeel, nóch op de bediening, vond men het aldaar in gebruik hebbende lokaal minder geschikt, vooral ook omdat er een biljart stond, waarop dikwijls gespeeld werd als nog andere leden voor hunne schaakborden zaten, ofschoon het reglement zegt dat op de schaakavonden geen andere spelen mogen Koffiehuis De Tabakshandel aan het Waagplein, eerst van P. Claij, sinds 1907 van N. Schermerhorn. Hier stond de wieg van V.V.V. Foto: P. Delemarre, ca. 1925. Detail. Collectie Regionaal Archief 11

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 15