Naar Australië In 1954 versierde Jan nog de gevel van Laat 175 voor de viering van 700 jaar Alkmaar en vervaardigde hij van papier-maché een poppenkast compleet met poppen. Hij gaf ook diverse voorstellingen met zijn poppenkast voordat hij het hele zaakje verkocht aan niemand minder dan Rudy Carrell. Tussen alle activiteiten door restau reerde hij achter de zaak in de tuin nog een oude boot en maakte een uit de kluiten gewassen kerststal voor de Dominicuskerk. Aan al deze activiteiten in Alkmaar kwam abrupt een einde toen hij werd opgeroepen voor militaire dienst. Daar voelde Jan niet voor. Hij verkocht de pottenbakkerij aan de Willibrord Stichting in Heiloo, die de ovens, mallen en alle andere noodzakelijke attributen naar Heiloo verhuisde en ging gebruiken voor bezig heidstherapie ten bate van de patiënten. Vervolgens maakte Jan een kleine wereldreis door het Midden- Oosten, het Suezkanaal, richting Australië. Van deze reis is destijds nog een reisverslag in de Alkmaarsche Courant verschenen. In Australië ontmoette Jan zijn eerste vrouw. Hij studeerde er bouwkunde, om later te gaan werken als bouwkundig ingenieur. Hij heeft veel huizen ontworpen. In de jaren zestig is Jan Kalksma nog een tijdje teruggeweest in Alkmaar. Uit verschillende Alkmaarse adres- en telefoonboeken3 blijkt dat hij in 1964 werkzaam was als etaleur hier ter stede. Tevens staat hij in 1966 en 1969 vermeld als werkmeester bij de G.S.D. (werkplaats Gemeentelijke Sociale Dienst). Na het overlijden van zijn eerste vrouw besloot hij weer te gaan studeren, nu Japans en (oude) handschriften. Maar zijn Jan Kalksma aan het werk in de tuin achter het pand Laat 175. Het gebouwtje achter Kalksma diende als atelier voor de pottenbakker zelf Twee voorwerpen vervaardigd door Jan Kalksma in zijn Alkmaarse periode. Links een bordje met polychrome appliques; rechts een klein kannetje ofsiervaasje. Collectie F.J. Kalksma, Alkmaar 7

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 9