Boven: de opgegraven beelden groep van Simon Min. Collectie afdeling Monu mentenzorg en Archeologie. Onder: drie beeldjes uit de collectie van F.J. Kalksma te Alkmaar Beelden van Simon Min In de tijdens de opgraving aangetroffen afvalkuil werden fragmenten gevonden van een roodbakkende beeldengroep waarvan in eerste instantie werd gedacht dat die ook afkomstig was uit het atelier van Kalksma. Dit bleek echter niet het geval. Navraag leerde ons dat deze beeldengroep vervaardigd is door Simon Cornelis Min uit Bergen. Hij maakte voornamelijk beelden en beeldengroepen. De klei haalde hij zelf uit de Langedijkse bodem. Vervolgens liet hij zijn creaties bij Jan Kalksma bakken. Simon had namelijk geen eigen oven. De door Min vervaardigde beeldengroep verbeeldt een scène van Jezus op zijn kruisweg met aan de voet van de berg enige Romeinse soldaten. Het is een vrij fors beeld met een hoogte van ca. 40 cm. Gezien de complexiteit van het beeld en de fragiliteit is het niet verwonderlijk dat een beeld van dit kaliber sneuvelde in de oven. Ook andere stukken van Simon Min zijn bewaard gebleven. Stijl en onderwerp zijn overwegend religieus of slaan waarschijnlijk op de viering van 700 jaar stad Alkmaar in 1954. Zo bijvoorbeeld een curieus beeldje met grote snor ('Alkmaar Snorrendam j. Een delftsblauw vaasje met de voorstelling van de waterput bij de vis- banken aan het Verdronkenoord en een landschapje aan de andere zijde is gemerkt met: 'Delfts Holland JK/Alk'. De eerder genoemde tabakspot is gemerkt 'JPKalksma 24-11-51 Bergen'. Een heel ander merk wordt gevormd door een centraal geschilderde fles met aan weerszijde 'JK' en 'ALK' en rondom geschreven 'Delfts Bleu Holland'. De latere merken op producten bestaan uit de initialen 'Jko handpainted' compleet met penseel en jaartal. X. 4

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 8