Asbakken en asbakfragmenten. Collectie afdeling Monumentenzorg en Archeologie klompjes, kaarsensnuiters, beeldjes, dekseldoosjes, treintjes en miniatuur doofpotjes. Het betrof voornamelijk biscuit voorwerpen met hier en daar sporen van beschildering of een opzet in een lijnenpatroon. Het meeste aardewerk was door breuk of fouten in de beschildering in de afvalkuil terecht gekomen. Misbrand aardewerk (te heet gebakken) werd niet aangetroffen. Afvalkuilen uit de Middeleeuwen en later blinken uit in misbrand aardewerk, maar in dit geval bleek de kunst om een oven te beheersen duidelijk aanwezig bij de gebruikers. Van het gevonden materiaal is de asbak met 44 exemplaren de meest voorkomende. Ze konden ook nog eens worden uitgesplitst in vier verschillende modellen. Zo zijn er de steilwandige en grote kroegasbakken, lagere modellen en een variant op beide met een verticale en centrale draagsteel. Op de tweede plaats komt met 7 stuks de zogenaamde honingpot. Het model is gebaseerd op Engelse modellen die al in de 19de eeuw werden vervaardigd en waarvan het model is uitgevoerd in de vorm van een bijenkorf compleet met appliques. De pot zelf werd uitgevoerd in wit, terwijl de deksel in het bruin geglazuurd werd. Het oor is asymmetrisch aangebracht. Hèt product van de Hollandse toeristenbranche is wel de klomp, waarvan er vier werden gevonden, alle vier in een andere maatvoering. Verder werden er nog resten gevonden van diverse bordjes, uitgevoerd in verschillende modellen. Opvallend was dat naast het toeristisch materiaal ook veel in opdracht vervaardigde producten werden aangetroffen. Zo zijn veel asbakken gemaakt in opdracht van organisaties als Mill Hill en Rabbit Hill. Veelal werden deze producten uitgevoerd met pakkende kreten en voorstellingen, zoals bijvoorbeeld zeilboten en kampeertafereeltjes. Ook winkelbedrijven en instellingen deden een beroep op Kalksma. Zo vonden we een asbak vervaardigd voor de 'P.O.A. nv Alkmaar drukkerij, kantoorhandel en kantoormachines' of bordjes met de tekst '2000 Bellamy Economische Gelijkheid' (voor

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 4