Jan Kalksma, een veelzijdige pottenbakker op de Laat ring Alkmaar. Raad. nden aan: r, zijn het mers jen van CG Alkmaar, lopende nden. n, Rob Roedema en Rob van Wilgen1 In augustus 1997 werd op de Laat de leerwinkel Springfield van de heer F.J. Kalksma verbouwd en vergroot. Een groot deel van de tuin werd bij de bestaande bebouwing getrokken. Voor het plaatsen van funderingen en een betonnen vloer moest de tuin een halve meter afgegraven worden. Bij deze actie werden diverse archeologische vondsten gedaan. De gemeentelijke afdeling Monumentenzorg en Archeologie kreeg van de eigenaar toestemming om een kleinschalig archeologisch onderzoek te verrichten.2 Zoals te verwachten was in de oude binnenstad werden allerlei ondergrondse structuren uit de 16de tot en met de 20ste eeuw aangetroffen. Funderingen van een achterhuis met bijbehorende haardplaats en een centraal in de tuin gesitueerde beerput zijn waargenomen, onderzocht en vastgelegd. De beerput viel op door zijn stevige bouw compleet met een als ribgewelf uitgevoerde koepel, waarvan de ribben doorliepen in inwendige steunberen in de beerput zelf Het vondstmateriaal uit de tijd dat de put in gebruik was bestond uit Italiaanse faience, wit- en roodbakkend aardewerk en wat glas uit de periode 1575-1625. Recent afval Tijdens de afgraving kwamen diverse afvalkuilen tevoorschijn uit het mid den van de 20ste eeuw. Vrij recent werk dus, waaraan in eerste instantie niet veel aandacht werd besteed. De kuilen zagen er vervuild uit: veel aardewerk met daartussen rode en groene grondverkleuringen en substanties in potjes met alle kleuren van de regenboog. Nadere bestudering van de kuilen leerde ons echter dat het om afval ging van een pottenbakkerij, compleet met slakken, gietvormen, verfstoffen, gereedschappen en proenen. Het bleek te gaan om afval van pottenbakker Jan Kalksma, die hier in de jaren vijftig had gewerkt. Hoewel veel van dit soort recent afval normaliter niet wordt gearchiveerd, werd er nu een uitzondering gemaakt. Het gevonden pottenbakkersafval Het geborgen materiaal bestond merendeels uit 'Delfts' gegoten, veelal toeristisch werk, zoals asbakken, theepotjes, bordjes, honingpotjes, vaasjes, Een ongedateerd kannetje met polychrome beschildering. Collectie F.J. Kalksma, Alkmaar

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 3