mi de loop der ging wordt milies Neef Redactie er van het Jan van Baar en Maarten Schenk, Alkmaarse arbeidsmigranten in de jaren zestig (Alkmaar, 2005). Uitgave: Regionaal Archief gemeente Alkmaar st (I.V.A.O.J In samenwerking met de gemeente Alkmaar heeft het Regionaal Archief een tl zijn zoon boek uitgebracht over Alkmaarse arbeidsmigranten onder de titel Arbeidsmigranten in Alkmaar in de jaren zestig. In het boek vertellen Italianen, Spanjaarden, Turken en Marokkanen over hun komst naar Alkmaar in de jaren zestig en hun leven sindsdien. Alkmaarse Aan de lezenswaardige interviews gaat een uitgebreide historische inleiding vooraf Daarin wordt beschreven welke veranderingen zich in de afgelopen decennia in de agrarische en industriële sector hebben voorgedaan. In 1958 begon Hoogovens arbeiders in het buitenland te werven. Aanvankelijk in Italië, rrden. Een later ook in Spanje. Vervolgens kwamen de Turken en de Marokkanen naar :n naar de Nederland. De Zuid-Europese arbeidsmigranten hadden vaak een agrarische it Cor nog achtergrond. Die deelden zij met de vele Noord-Hollandse agrariërs die door schaalvergroting en mechanisatie de tuinderijen hadden moeten verlaten voor werk bij Hoogovens, papierfabriek Van Gelder of kleinere industriële bedrijven. De arbeidsmigranten hadden echter meer problemen te overwinnen dan hun nieuwe collega's. De arbeidsmigranten kwamen in een onbekend Nederland en werden geconfronteerd met een ander klimaat, een andere cultuur en in het geval van de Turken en Marokkanen een andere religie. Het boek bevat kleurrijke vertellingen. Hoe de arbeidsmigrant typisch Alkmaarse bedrijven als metaalwarenfabriek Hulskamp en Houthandel Conijn van binnen heeft leren kennen en actief werd in bijvoorbeeld de 8 October Vereeniging. Uit het boek blijkt ook hoe belangrijk de sportverenigingen (voetbalvereniging Kolping Boys en worstelvereniging Sport Staalt Spieren] zijn geweest bij de opname in de Nederlandse samenleving. Het is bijzonder om te lezen hoe de Marokkaan Amar El Baghdadi een trouwe supporter van AZ is geworden. Arbeidsmigranten verhaalt ook van de problemen, de soms moeizame integratie, de 23

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 29