Bevrijding? Over de bevrijding in 1945 heeft Cor Neef een dubbel gevoel: ja natuurlijk was ik enorm blij. Maar er was ook ergernis. Bijvoorbeeld over het kaalknippen van meisjes en vrouwen die omgang hadden gehad met Duitsers. Het waren vooral arbeidersmeisjes waar men het op had gemunt. Ik heb het twee keer persoonlijk meegemaakt. Ook een kennis van mij, een in Duitsland geboren meisje, zelf helemaal niet nationaal- socialistisch, werd in een handwagen door de Langestraat naar het politiebureau gereden. Dirk Groen en ik hebben er toen in een extra nummer van De Vrije Pers onze verontwaardiging over uitgesproken. Ik ben toen als gevolg daarvan nog een tijdje vastgehouden op het politiebureau. Wat mij ook irriteerde waren de 'meikevers': mensen die niets hadden gedaan en opeens de held gingen uithangen op het moment dat de Duitsers al bijna vertrokken waren. Ik heb de armband van de Binnenlandse Strijdkrachten dan ook niet willen dragen bij de bevrijding'. Cor Neef heeft nog steeds last van de oorlog. Hij wil er eigenlijk helemaal niet over praten: 'Ik heb angsten. Ik durf bijvoorbeeld niet in een taxi als er al veel mensen in zitten. Ik wil ook altijd weten waar de uitgang is als ik ergens ben. Mijn huisarts Bartstra zei na de oorlog: Cor, ga alsjeblieft feesten, ga dansen, ga toneelspelen, zoek afleiding, stort je in het verenigingsleven. Dat heb ik gedaan. Het gaf voldoende afleiding, maar die rotoorlog kwijtraken is me nooit helemaal gelukt'. Voetbal Na de oorlog was Cor Neef lange tijd betrokken bij het voetbal, alleen op een andere manier dan meestal gebeurt. Zelf was hij ondanks een kortstondig lidmaatschap van Alcmaria Victrix (in de jaren 1930-1931) geen groot liefhebber van het spel. Neefs bemoeienis met het voetbal was sindsdien vooral een organisatorische. Zijn 'voetbalcarrière' begon in 1947 toen hij een bedrijfsvoetbalvereniging oprichtte bij de firma Stoel. Nog in hetzelfde jaar nam hij het initiatief tot de oprichting van de koepelorganisatie ABV (Alkmaarse Bedrijfs Voetbalverenigingen). Hij werd secretaris van deze organisatie en bleef dat tot 1971. Nog één keer speelde hij zelf mee in een wedstrijd: 'Dat was tegen Stabilitas uit Heiloo. Ik weet nog goed dat ik toen een flinke schop tegen mijn achterste kreeg en dacht: dat is niets voor mij'. De bestaande voetbalverenigingen reageerden aanvankelijk achterdochtig op de AVB. Neef 'In 1948 kwam er oppositie van de plaatselijke voetbalclubs, die bang waren, dat we de beste voetballers bij hun club weg zouden halen. Daar waren we helemaal niet op uit! Volgens onze reglementen mocht niemand lid worden die ook al lid van een bestaande voetbalclub was'. Het misverstand was dankzij het optreden van Wout Middelbeek, hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courant, snel de wereld uit en in 1948 trad het bedrijfsvoetbal met maar liefst 16 elftallen toe tot de KNVB. Samen met een aantal anderen hielp Neef vervolgens in 1952 het Alkmaarse bedrijfsvolleybal en -handbal op de been. Met name het bedrijfsvoetbal kwam tot grote

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 25