I burgemeester Wendelaar en een aantal gemeenteraadsleden. De leden van de RK- Staatspartij, die bezwaar hadden gemaakt tegen de verbouwing omdat men het als concurrentie zag voor caféhouders die zaaltjes verhuurden, waren niet op komen dagen. Het nieuwe onderkomen noemde men 'de Wachter'. Opkomend fascisme In de jaren dertig, met de economische crisis en het oprukken van het fascisme, ging de politiek een belangrijker rol spelen binnen de AJC. Als er verkiezingen waren hielpen de AJC-ers mee met het maken van verkiezingsreclame voor de kandidaten van de SDAP. Neef 'In Alkmaar was het verboden om teksten op muren te kalken. Maar dankzij relaties met mensen die bij de Alkmaarsche Courant werkten kregen we rollen krantenpapier die over waren. We knipten er grote letters uit, die we opplakten op de gevels. Ze leken precies op gekalkte letters. De politiecommissaris tuinde er in. Het kalkverbod zou overtreden zijn! De volgende verkiezingen nam de RK-Staatspartij het idee over, maar toen deden wij het al niet meer, omdat de stad er niet fraaier op werd'. Een felle strijd werd gevoerd tegen de NSB. Neef 'In 1936 waren er in de Harmonie propagandabijeenkomsten van de NSB met Mussert en Van Geelkerken. Bij de bezoekers zaten twee journalisten van de SDAP. Zij stenografeerden wat er gezegd werd. Nog terwijl de bijeenkomst bezig was gaven ze de tekst aan ons door. Wij bevonden ons bij de familie Van Houten in de Ramen, vrienden van ons. We werkten er de tekst van de rede uit en schreven er ons commentaar bij. Vervolgens maakten we et een stencil van onder de titel 'Het Laatste Woord'. Nog diezelfde avond kregen de bezoekers van de propagandabijeenkomsten ons blad uitgereikt, Mussert zelf heb ik ook nog eens een krantje in handen gedrukt. Het ging een paar keer goed tot het niet meer mocht. In Nederland had de overheid liever niet dat de regering van het machtige buurland belachelijk werd gemaakt. We zijn toch nog een tijdje doorgegaan. Om de politie te ontlopen hadden we de stencilapparatuur in een busje geladen en op het Hofplein gezet'. De oorlog Tijdens de oorlog was Cor Neef actief in de illegaliteit. Samen met zijn collega Dirk Groen uit Sint Pancras, die ook bij de firma Stoel werkte, gaf hij in de periode september 1943-juli 1945 het blad 'De Vrije Pers' uit. Neef 'In 1943 moesten de radiotoestellen worden ingeleverd en begonnen Dirk en ik met de verspreiding van De Vrije Pers, om de mensen toch te kunnen informeren over het verloop van de oorlog. Op het kantoor van Stoel aan het Luttik Oudorp was een kast over de volle breedte van het huis. De toegang hadden we weggewerkt. Er waren radiotoestellen opgeslagen. Ook hadden we een toestel staan op de zolder van een voormalige paardenstal van Stoel aan het Fnidsen. Daar luisterde ik samen met Dirk Groen naar de berichten van de BBC. Bij de firma Stoel werkten we de berichten uit tot een krantje. De directie wist ervan en ging ermee 17

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 23