Nieuws van de secretaris Als cadeautje voor de Kerst biedt Peter Koning u zij n laatste gedicht aan. Het gedicht is onderdeel van de 'Alkmaar Cyclus', die in zijn geheel wordt voor gedragen op donderdag z6 januari 2006 als onderdeel van de Nationale Gedichtendag in de Centrale Bibliotheek, Gasthuisstraat z. De toegang is gratis. Leden van de vereniging kunnen op vertoon van hun ledenpasje korting krijgen bij de aanschaf van een kalender met tekeningen over Alkmaar van Dick Vonk, een ervaren tekenaar van stads gezichten die ook de Zaanstreek in tekening heeft uitgebeeld. Vonk heeft dit jaar Alkmaar tot onder werp gekozen. Bekende plekjes in de stad zijn door hem in potlood vereeuwigd. De twaalf platen zijn zo gemaakt dat ze goed in een lijst te monteren zijn om nog eens rustig van te genieten. De kalender is verkrijgbaar bij de boekhandels Van der Meulen en Zwaan en Ter Burg en kost 12,50 (op vertoon ledenpasje!). Verder wijs ik u nog op het boekje Geloven in Alkmaar dat is uitgegeven ter gelegenheid van de monumentendag. Het onder auspiciën van de afdeling Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente uitgegeven boekje is voor 3,- te koop in het Stedelijk Museum, het Regionaal Archief en het Archeologisch Centrum. U vindt er bijdragen in van Joop D. Kila - 'Een groot geestelijk erfgoed' -Harry de Raad - 'Kloosters in Alkmaar' -, Carla Rogge - 'Preekstoelen' - en Janneke van Zanten - 'Geloof in glas gebrand'. Wie was Karen? Mijn oproep in het tijdschrift van september j.1. om gegevens over de naam van het Karenhuis aan de Krelagestraat heeft twee reacties opgeleverd. De eerste reactie kwam van het nichtje van mevrouw Snetlage-van Foreest uit Heiloo. Zij, inmiddels een dame van 85 jaar, vertelde mij dat de oplossing van Karen Pedersen (links) en Annie van Foreest in 1910 het mysterie van de naam Karen eigen lijk heel simpel is. Zo simpel, dat er wel eens grapjes werden gemaakt in het gezin De Lange bij de gedachte hoe in de toe komst de speurtocht naar de naam zou verlopen. Haar moeder, mevrouw De Lange-van Foreest, had voor haar huwelijk een Deens kostschool vriendinnetje met de naam Karen Pedersen. Toen de destijds jonge heer De Lange aan zijn toekomstige bruid vroeg of zij een naam wist voor het nieuw te bouwen huis voor vrouwen in de Krelagestraat, kwam zij op de gedachte het huis de naam van haar vriendin te geven. Natuurlijk kon de bruidegom in spe dit niet weigeren en was de naam Karenhuis een feit. Tot de Tweede Wereldoorlog roet in het eten gooide is er een dikke vriendschap tussen de twee vrouwen geweest die zich uitte in wederzijdse bezoekjes en een correspondentie in het Frans. Een tweede reactie kwam van mevrouw Ilanda de Dood die een artikel stuurde dat verschenen was in de Alkmaarsche Couranc van 2002. Daarin schrijft Hans Koolwijk over het Karenhuis aan de Krelage straat in een artikel genaamd: 'Dit is werk van kunstenaars'. Hij stelt dat de naam afkomstig zou zijn van de Deense Karen Hongaard. Zij zou een verlichte, modernistische architecte zijn geweest. Over deze Karen heb ik nog geen verdere informatie kunnen vinden. Wie weet zijn er twee Karens debet aan de naam geving van het volgend jaar in oorspronkelijke staat te restaureren schil van het Rijksmonument aan de Krelagestraat. Anneües Veronica Janssen

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 18