Van de werkgroep Welstand De werkgroep Welstand van de Historische Vereni ging is de afgelopen periode versterkt met Guus Küpfer, architect te Heiloo. De werkgroep bestaat nu uit vijf leden die tweemaal per maand bouw plannen beoordelen en van een kort advies voorzien, richting Welstandscommissie en de gemeente Alkmaar. De andere leden zijn jacqueline van Latum, architect te Alkmaar, Ton Lucas, voormalig adviseur Ruimtelijke Ordening bij de provincie en de bestuursleden Harold Bos en Henk de Visser. Uiteraard waren er ook deze periode weer op vallende bouwplannen. De renovatieplannen voor het voormalige gebouw van de Kamer van Koophandel (villa van Bosman] zijn positief ontvangen. Het gebouw is inmiddels al weet in oude luister hersteld en de latere toevoeging staat er nu meer gescheiden van door korte gestuukte tussenmuren. Een passend hekwerk zal het complex omzomen en de HVA heeft er op aangedrongen dat de zijmuur van de monumentale villa De Lange weer vrij van de stalen toegangspoort en de brand trap komt te staan. Bezwaren had de HVA onder meer tegen de nieuwe kiosk op het bolwerk bij de Bergerbrug. Niet tegen de opvallende eigentijdse vormgeving maar wel tegen de situering over het doorlopende wandelpad over het bolwerk. De HVA vindt dat dit pad vrij van opstallen en overkappingen moet blijven. Een positieve ontwikkeling is een plan voor Laat 233 t/m 237, waarbij nr. 237 gerestaureerd wordt en de nrs. 233 en 235 als verhoogde replica's van pand nr. 235 terugkomen. Dit nadat in eerste instantie een plan voor samenvoeging van de kavels tot één pand was afgewezen. Aanvankelijk hadden de HVA en de Welstands commissie ook ernstige bezwaren tegen de samen voeging van 2 karakteristieke panden aan de Toussaintstraat 17-19, maar omdat het gewijzigde plan op de begane grond weer een bij de panden passende pui liet zien, verbeterde het bouwplan aanzienlijk. Wij adviseerden de puien zo mogelijk te baseren op oud fotomateriaal of oude bouw- tekeningen.Tegen de dakkapellen aan de voorzijde bleven wij bezwaar aantekenen. Wij waren verheugd over de plannen van SVA om de oude panden van de fa. Met aan de Wageweg weer in oude luister te herstellen. De afgelopen periode heeft de architectenkeuze voor de nieuwe bebouwing aan de Paardenmarkt door de Alkmaarse bevolking plaats gevonden. Hoewel een gerenommeerd bureau is gekozen betreurt de HVA dat niet eerst duidelijkheid is gegeven over de randvoorwaarden. Nu heeft de Alkmaarse bevolking gekozen voor een concept van 'een plein aan het water' met één dominant gebouw aan de noordzijde van het plein. Een leuk plan, maar dit werd door beelden van een oud raadhuis gesymboliseerd, terwijl de opdracht is woningen - waarvan 30 sociale woningbouw - te realiseren met op de begane vloer winkels of ander commerciële ruimten. De vraag is of programma van eisen en ambitie met elkaar in overeenstemming zijn. Vandaar dat de HVA de voor keur zou geven aan een meer geparcelleerde be bouwing getekend door verschillende architecten. In deze periode is ook het eindadvies van de begeleidingsgroep 'Westrand' aan de gemeente uitgebracht. De HVA maakte deel uit van de begeleidingsgroep en heeft vooral aangedrongen op de versterking van de historische structuren in het gebied. Deze worden gevormd door de vroegere Berger- en Egmondermeer, de eilanden in dit gebied en de latere ringvaarten. Ook het historische wegenpatroon zoals Bergerweg, Groeneweg en Meer weg maken hier deel van uit. Hoewel er duidelijke verschillen van inzicht waren in de begeleidings groep was iedereen het erover eens dat groot stedelijke ingrepen in het gebied niet gewenst zijn en dat er een goede groene overgang van een stede lijke rand met sportvoorzieningen, bedrijventerrein en bestaande woningen naar het open polderland zou moeten komen en vooral de ontsluiting van dit

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 16