f >ekgebied aeroemde waar met 3e straat- ïformatie 1 de stad iet ontzet iden. Ten iterwezel. :ens de in et Boom poort was en wallen opening rd dit een i heeft. De renten en gebouwd vond nog rug stond selden die op de zuilen van de hamei stonden zijn nog bewaard gebleven in de Doelentuin. Het idee is deze hamei met beeldengroep in het kader van de herontwikkeling van dit stadsdeel weer terug te brengen. De Boompoortbrug is een van de historische elementen die in het nieuwe plan gehandhaafd blijven. Straten en grachten in het Schelphoekgebied De naam Turfmarkt komen we voor het eerst tegen in 1747 en herinnert aan de door het stadsbestuur aangewezen losplaats voor turf De Voormeer herinnert aan het brede water aan de oostkant van Alkmaar, waarin op eilanden deze stadswijk werd aangelegd. Aanvankelijk was alleen het deel tot de Zandersbuurt bekend als Voormeer en het deel tot de Boom(poort)brug als Zevenhuizen. Omdat de naam Zevenhuizen in Alkmaar drie keer voorkwam besloot men in 1871 ook dit deel Voormeer te noemen. Aan de Voormeer meerden de grotere schepen af en in de eerste helft van de twintigste eeuw was hier de steiger van de Alkmaar-Packet. Hoewel de Zandersbuurt in de 17de eeuw ook wel Zantkolk werd genoemd heette de oostkant voor 1871 nog Schelp- of Schulphoek. Het 'Sandersbuurtie' betrof alleen het woonbuurtje aan de westzijde. Tussen het Boom- bolwerk en de huizen aan de Voormeer oostelijk van de Zandersbuurt liep nog een straat: 'het Raaksje'. Deze straat verdween na de Tweede Wereldoorlog door de uitdijende Machinefabriek Alkmaar. Bij raadsbesluit van 8 december 1960 is deze naam officieel ingetrokken. Het Raaksje kwam weer uit op een pleintje, dat was ontstaan in de 18de eeuw omdat toen het water van de Schelphoek vanaf de Zandersbuurt werd gedempt en de kleine doorgang onder de omwalling naar de Singel werd gedicht. Later is dit pleintje in het verlengde van de Schelphoek ook bebouwd. In een van deze huizen woonde de bekende Alkmaarse orgelman Bram de Wilde. De Zandersbuurt ca. 1900 gezien vanuit het zuiden richting kanaal. Links vooraan nog net het water van de Schelphoek. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 7