Een tekening vanaf de Bierkade van ca. 1800 met rechts de huizen langs de Voormeer; in het midden de Hoge Brug en Boompoort en links de later gesloopte runmolen. Collectie Regionaal Archief In tegenstelling tot de rest van de oude binnenstad weten wij van het Schelphoekgebied dus vrij exact de ontstaansgeschiedenis. Binnen de zuidoosthoek van de beroemde vestingwerken van Adriaan Anthonisz ontwikkelde zich een havenkwartier, waar met name buikproducten werden aangevoerd als turf, zand, schelpen en zout. De straat namen herinneren nog aan deze handel en de daaraan gekoppelde industrie. De gedetailleerde kaarten van Drebbel (1597) en Blaeu (1648) geven veel detailinformatie over de vroegste geschiedenis van dit gebied. Vooral de ontwikkeling van de stad tussen 1573 en 1597 is indrukwekkend. Het toont aan dat het Alkmaar na het ontzet economisch voor de wind ging. Het gebied bestaat in feite uit drie (schier)eilanden. Ten eerste het eiland dat bestaat uit Turfmarkt, Voormeer, Zandersbuurt en Achterwezel. Daaronder het eiland tussen Schelphoek en Baansingel met als westelijke grens de in i88o/'8i gedempte Keetsloot. Het derde eiland werd vooral gevormd door het Boom- bolwerk en het gebied oostelijk van de Zandersbuurt. Ter hoogte van de Boompoort was er slechts een smalle waterdoorgang van het Zeglis naar de stad. Tussen de aarden wallen bevond zich de Hoge Brug. Aanvankelijk was dit een niet beweegbare houten brug met alleen een smalle opening voor schepen met een staande mast [het zogenaamde oorgat]. Later (1720] werd dit een dubbele ophaalbrug die er tot de aanleg van het Noordhollands Kanaal gestaan heeft. De meeste Alkmaarders kennen dit romantische beeld van Alkmaar van de vele prenten en schilderijen die van dit gezicht op Alkmaar gemaakt zijn. De Boompoort werd gebouwd in 1581. De poort kende vele vernieuwingen. De laatste complete vernieuwing vond nog in 1816 plaats en heeft dus nog ca. 50 jaar gefunctioneerd. Voor de Boompoortbrug stond aan de buitenzijde een hamei met hekwerk dat er gestaan heeft tot 1876. De beelden die

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 6