De gebouwen van de zout ziederij Het Anker ca. 1900. Collectie Regionaal Archief! Zie ook omslag van de planontwikkeling voor het Schelphoekgebied door de Historische Vereniging Alkmaar in mei 2004 kwam er vanuit de raad enige oppositie tegen de planvorming, op grond waarvan de verantwoordelijk wethouder Victor Kloos toch nog een extra onderzoek naar de mogelijkheid van een gracht op basis van de historische context gelastte. Ondertussen hadden alle deelnemende partijen aan de begeleidingsgroep kritische inspraakreacties op papier gezet. Het gebrek aan consensus wreekte zich en het project liep weer vertraging op. In januari 2005 werd het onderzoek naar de gracht en het definitieve Masterplan gepresenteerd. Groot was de teleurstelling, dat wederom het plan niet gewijzigd was en dat een gracht te duur zou worden. De Historische Vereniging heeft daarop een alternatieve visie gepresenteerd waarbij een gracht financieel wel mogelijk zou zijn als tegelijkertijd het plan voor de waterinham aan de Baansingel zou worden losgelaten. Alle partijen hadden immers steeds gepleit voor een groene Singel. Uiteindelijk heeft dit ertoe geleid dat alle raadsfracties achter het idee gingen staan dat slechts met een geringe kostenstijging een gracht mogelijk zou zijn als het plan aan de zuidzijde zou worden aangepast. De wethouder stelde daarop voor een workshop te organiseren waarvoor ook de Historische Vereniging werd uitgenodigd. Onder bepaalde voorwaarden bleek toen een gracht mogelijk te zijn met een goede verhouding tussen water en kaden indien het warmtenet niet onder het straatprofiel zou worden verwerkt. In een extra raadscommissievergadering op 27 januari 2005 is

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 24