herinneren zich de spoorwegboom die hier in de tuin srond opgesteld. In de nieuwe plannen voor dit gebied kan wellicht een deel van de tuin met de karakteristieke kastanjeboom in de aldaar geplande groenstrook worden opgenomen. Naast de NMA was met name Eriks bepalend voor het gezicht van de Schelphoek. De constante groei van dit bedrijf betekende in een aantal fasen grond-en opstalverwerving en nieuwbouw. Het gezicht van de kleinschalige vooral i9de-eeuwse gevelwand werd in 1962 voor het eerst geweld aangedaan toen op de hoek van de Turfmarkt en Voormeer het nieuwe hoofdkantoor voor Eriks gebouwd werd. In 1968 werd het oude pand van Eriks, dat in 1924 gebouwd was, gesloopt tezamen met de drie gevels aan de oostzijde daarnaast. Architect Tauber ontwierp een nieuw functioneel gebouw dat we naar de huidige maatstaven nooit meer op zo'n plaats zouden neerzetten. Terwijl andere bedrijven in de jaren zeventig massaal naar de ruimere bedrijventerreinen in de periferie trokken investeerde Eriks rustig door in het Schelphoekgebied. Eindjaren tachtig werd er zelfs nog een geheel nieuw magazijn gebouwd aan de zuidzijde van de Schelphoek. Je vraagt je af waarom toen niet de beslissing is genomen die men een aantal jaren terug wel nam: grootschalige en efficiënte nieuwbouw in de Boekelermeer. De investering in de jaren tachtig betekende afbraak van het prachtige pand van De Wolf en Peereboom, waarover De oude metalen Zoutkeetbrug die hier in het verlengde van de Turfmarkt in 1935 is geplaatst en met het dempen van de Schelphoek in 1954 verdween. Op de achtergrond de huizen aan de Limmerhoek. Foto: collectie Henk de Visser 13

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 19