Steiger van de Alkmaar Packet aan de Voormeer, met fraaie grotendeels tgde-eeuwse gevelwand. Collectie Regionaal Archief inmiddels sterk verbreedde Limmerhoek een nieuwe Zoutkeetbrug aangelegd. Deze gesloten brug betekende het einde van de woonboten in de Oudegracht die er toen verspreid lagen. Alle woonboten werden geconcentreerd in de Turfmarkt en Baansingel. Er is nog een foto bekend, waarbij de nieuwe Zoutkeetbrug al gereed is en de kleine huisjes naast de Zoutketen nog niet gesloopt waren. De doorbraak naar de Vondelstraat werd pas in 1960 afgerond. Hierdoor kwam de wijk los te liggen van de binnenstad, wat de ontwikkeling naar bedrijventerrein versterkte. Al in 1948 werd weer een deel van het park aan de Baansingel opgeofferd. Ditmaal ten gunste van de firma Pels voor de bouw van een orgelfabriek. Dit gebouw is trouwens van een opmerkelijke kwaliteit. Het is een kloek gebouw in de toen gebruikelijke Delftse school-stijl van de Alkmaarse architect D.S. de Boer (afb. op blz. 14). De Historische Vereniging had graag gezien dat de orgelstelzaal van dit gebouw met de opvallende hoge ramen met ruitmotief behouden zou blijven in het Schelphoekgebied. Na de periode van Pels waren hier o.a. Secom Lute en als laatste de Houtmarkt gevestigd. Inmiddels is de sloopvergunning aangevraagd. Ook de Nederlandse Machinefabriek Alkmaar (NMA] werd in het begin van de jaren vijftig fors uitgebreid. Het Wolfpad vanaf de Compagniestraat en het Raaksje werd aan de openbaarheid onttrokken en er verscheen in twee fasen een nieuw fabriekscomplex met de karakteristieke sheddaken (asymmetrische of zaagtanddaken; zie blz. 19). In 2004 zijn deze gebouwen gesloopt. Na de overname van het bedrijf door Philips werd er in 1969 nog een nieuw hoofdgebouw aan het complex toegevoegd. Dit gebouw bevond zich op de plaats waar het Raaksje lag en een woonwijkje tot de Zandersbuurt. De ingang was inmiddels van de Voormeer verplaatst naar de hoek Zandersbuurt/ Schelphoek. Aan de Voormeerzijde verschenen later nog noodgebouwen en velen

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 14