s van een aeeld wel grondslag 1 nabij de en A. van bouwen, wens ook eken in de sloopt om ital fasen :uk grond jsom was 11904 was reikte het ructiehal, :re staal- e complex eldoorlog ksje is tot t923 geeft erdwenen id zich de :n hadden 1. Bosman bronnen 1918. Tot itketen is >anon. Op d met een ie afb. op ir een niet els en een een extra pand was m. Helaas :genomen lboek van Niet lang daarna werd het gesloopt voor de nieuwbouw van het magazijn van Eriks. Ook aan het Wolfpad stond in 1980 nog een fraai i9de-eeuws pand. De Schelphoek was via een brug verbonden met de Turfmarkt. Aanvankelijk was dit een gesloten houten brug; hoewel de kaart van Blaeu ook een ophaalbrug aangeeft, wordt dit niet door prenten en latere foto's bevestigd. Pas in 1935 kwam hier een ijzeren ophaalbrug (afb. op blz. 13). Tegelijkertijd kreeg de Zandersbuurt langs de Voormeer een vaste brug. Schepen moesten derhalve vanaf dat moment de Schelphoek via de Turfmarkt bereiken. Langs de Turfmarkt was ook de i9de-eeuwse bebouwing nog lang zichtbaar. Voor de oorlog bevond zich daar o.a.'de Pelikaan', de winkel van Ab Netel waar men fietsen en kinderwagens kon kopen (afb. op blz. 11). Via de Turfmarkt kwam je aan de Voormeer. Over het algemeen stonden hier voorname huizen. Op de hoek bevond zich een café met logement dat tevens als wachtlokaal voor de Alkmaar Packet diende. Deze stoombootonderneming bepaalde in de eerste helft van de 19de eeuw feitelijk het beeld aan de Voormeer. In 1922 kreeg de Alkmaar Packet een eigen steiger aan de Voormeer (afb. op blz. 12). Vlak voor de oorlog hield de maatschappij op te bestaan. Luchtfoto uit 1923. Goed te zien zijn de vooroorlogse omvang van de Ijzergieterij en het straatje het Raaksje. Collectie Regionaal Archief 9

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 11