Het ziekenvervoer van Pouwels te Alkmaar [huis :n van het [i contact etreffende iet Rijks- re eigenaar die in- 'erzoek te :en replica in worden stadhuis, p bezoek er Visser, echnische tekening rhorn, die van het :kregen in lus (zij het gewenste 154-155- e veiling- et zwaard chutters in Visserdl. 3 Zie over lichte und Handbuch )i-z. Thijs Gras Stikkel, Oly en ten Zeldam Eigenlijk begint het verhaal niet bij Pouwels, maar bij drie rijke boeren die wel wat zagen in de transportsector: de heren Stikkel, Oly en Ten Zeldam. Zij besloten een autobedrijf en garage te beginnen en lieten in 1912 een pand bouwen aan de Kennemerstraatweg. Architect was Jan Wils, die later bekendheid zou verwerven door het ontwerp van het Olympisch Stadion te Amsterdam (1928). De garage kreeg als naam de 'Kennemer Autogarage'. In 1917 kochten Stikkel, Oly en ten Zeldam een Hupmobile op een chassis van 2.75 x 1.14 m, die zij bij de firma Gips en Jacobs uit Utrecht tot ziekenwagen lieten ombouwen.1 De wagen was zorgvuldig af gewerkt. Aan alle details was gedacht: er was een gootsteentje, een jassenhaak en zelfs een Het vervoer van een zieke in de Hupmobile, die ca. 1917 was verbouwd tot ziekenwagen. Foto: collectie P.H. Pouwels Ruim 25 jaar speelde autobedrijf Pouwels een belangrijke rol bij het ziekenvervoer in Alkmaar: van 1925 tot 1953. Door op de internetsite van Pouwels te kijken viel mijn oog op hun rol bij het ziekenvervoer en ik besloot er een e-mail aan te wijden. Dat had succes. Ik kreeg contact met de heer Schotsman (helaas onlangs overleden) die al jaren bij Pouwels werkte en zich ontpopte als een soort huishistoricus. Hij bracht me weer in contact met de heer P.H. Pouwels, zoon van de oprichter. Met hem had ik een gesprek in de sfeervolle omgeving van het kleinste huisje van Schermerhorn: een huisje van de vroegere verloskundige dat is ingericht zoals het er rond 1900 uit moet hebben gezien. Terwijl de houtgestookte kachel knapperde vertelde de heer Pouwels het verhaal van het ziekenvervoer te Alkmaar. 7

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 9