I tel tl N I i Achter- en voorkant van het zwaard van Cabeliau. Bron: H.L. Visser, The Visser Collection: arms of the Netherlands in the collection of H.LVisser plaats in het gemeentemuseum in te ruimen'. In de volgende 20 jaar leverde dit geen resultaat op. Zijn verhaal over het zwaard in Alkmaars Jaarboekje eindigde dan ook met de vraag of iemand iets wist over de verblijfplaats ervan. Het zwaard teruggevonden Toen dit artikel in 2001 onder mijn aandacht kwam, raakte ik geïntrigeerd door die vraagstelling. Zo'n bijzonder en vooral voor Alkmaar cultuurhistorisch waardevol wapen zou toch niet zomaar verdwenen kunnen zijn? Bovendien zou het een mooie en voorname plaats kunnen innemen in de collectie van het Stedelijk Museum Alkmaar, dan wel in het (toen nog) te renoveren stadhuis! Vandaar dat ik een speurtocht begon naar de verblijfplaats van het zwaard. Het leek logisch de naspeuringen te beginnen bij het Muiderslot, tenslotte de laatst bekende verblijfplaats. Daar kon men echter geen nadere informatie verschaffen. Na ampele overwegingen leek het vervolgens raadzaam het Leger- en Wapenmuseum te Delft te consulteren. Telefonisch contact met de senior-conservator Blanke Wapens, de heer J.P. Puype, leverde onmiddellijk resultaat op! Het bleek dat het zwaard nog wel degelijk bestond en in prima staat verkeerde. Het bevond zich in een particuliere collectie, maar zou binnenkort verhuizen naar het Rijksmuseum in Amsterdam, dat het had aangekocht. Wat was er allemaal met het zwaard gebeurd sinds de heer Reder het voor het laatst had gezien in 1922? In 1929 was het zwaard verkocht op een veiling in Amsterdam aan de heet H. Lewin uit Vught.3 De heer Lewin, een jood, verborg zijn gehele wapencollectie in 1933, het jaar dat in Duitsland Hitiet aan de macht kwam. Na de oorlog kwam de verzameling weer tevoorschijn, en belandde het zwaard uiteindelijk in de internationaal vermaarde wapencollectie Visser te Wassenaar. Deze omvat ruim 1000 topstukken variërend van musketten, ruiterpistolen en kanonnen tot allerlei blanke wapens, zoals zwaarden en sabels. De catalogus van deze collectie bestaat uit vier omvangrijke delen. Ook het zwaard van Cabeliau staat er in beschreven.4 In I Jacob Cabeliau Wie was nu eigenlijk die jonkheer Cabeliau? Jacob Cabeliau, heer van Mulhem, was een Vlaams edelman afkomstig uit Gent.5 Hij diende als kapitein (hopman) onder Lumey,

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 6