M' f 4950 - Aan de hand van een fotoalbum valt te reconstrueren dat Arie Johan jr. met zijn vrouw, vader en moeder in het begin van de jaren dertig een vakantiereis maakte naar België. De reis werd ondernomen in een Crossley personenwagen met de nummerplaat G91. Cocky Stikkel bevestigt dat G91 het persoonlijke nummerbewijs was van haar vader. 'Vader was heel kien op technisch gebied', aldus de dochter 'Wat zijn ogen zagen, konden zijn handen maken. Hij was een beetje een dromer. Hij was altijd aan het uitvinden en had de gewoonte om met zijn notitieblok naast het bed te slapen. Helaas liet zijn gezondheid te wensen over. Hij was zwaar maagpatiënt en had altijd een zakje zuiveringszout bij de hand. Hij stierf op 59-jarige leeftijd aan kanker.' Arie Johan hield veel van sport, hij tenniste en had veel interesse in voetbal. Ook jagen behoorde tot zijn hobby's. Met jachtvrienden schoot hij op wild bij Schagen en in de Wieringermeer. Hij ontwierp een Canadese kano, vervaardigde een naaikist en kocht een grote rubberen boot die van de marine was geweest. Hij maakte van oude schoolbanken Advertentie van A.J. Stikkel een draaimolen voor de kinderen. Cocky: 'Vader had veel gevoel voor humor maar als hij jr. in het tijdschrift De Auto, kwaad werd, kon je je beter bergen.' 1926 Van Arie Johan wordt het verhaal verteld dat hij in 1945, ten tijde van de bevrijding, spontaan een Engelse en Amerikaanse vlag uit het - raam van zijn huis in Koedijk stak. Buurtgenoten eerste hand. raadden hem met die actie te stoppen, omdat de nog aanwezige Duitsers zulks niet zouden appreciëren. Uiteraard heeft Cocky Stickel, die in 1943 is geboren, de vooroorlogse periode van haar vader niet mee gemaakt. Deze herinneringen zijn dus niet uit de A.J. Stikkel is in de jaren dertig gestopt met de Crossley-import. In 1937 beëindigde de Engelse fabriek trouwens de productie van personenwagens. A.J. Stikkel richtte daarna Caruma op, een fabriek van 'canvas rubber-artikelen' aan de Kanaaldijk 273 te Koedijk. In de fabriek werden oude rubberbanden machinaal verwerkt tot stroken en blokjes. Na de auto's Merkwaardig is het, dat ieder, die de 15-30 H.P. Crossley goed beschouwt, zelfs aan het kleinste onderdeel haar hoógfijne kwaliteit bemerkt. De forsche, onverwoestbare constructie en schitterende ligging op den weg hebben dan ook de CROSSLEY 15-30 H.P. haar wereldreputatie bezorgd. GEEN WAGEN zoo econo misch in gebruik en absoluut betrouwbaar 5-persoons touring met allweather kop, volgens af beelding, geheel compleet Na de Tweede Wereldoorlog ontwierp Stikkel een machine voor de fabricage van tapijten of tapijttegels die bekend stonden als Tredfort. Ook de naam Alle bijzonderheden omtrent de Crossley-modellen verstrekt de Importeur ALKMAAR TELEFOON 610 LANA-tapijt wordt genoemd. 'Ik weet nog dat hij thuis op de tafel met een machine in het klein bezig was. Daar deed vader proeven mee.' Met auto mobielen hield hij zich in elk geval niet meer bezig. 16

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 22