Een ansichtkaart met een Crossley-auto, afkomstig uit de boedel van Arie Johan Stikkel. Collectie Cocky Stikkel evenals trouwens naar België en Luxemburg. Het is plausibel dat deze zakenreizen ook naar Manchester voerden, waar toentertijd de fabriek van Crossley was gevestigd. Crossley was een merk van een behoorlijke faam. Als eerste in Groot-Brittannië nam Crossley de viertakt benzinemotor van het Otto-principe in productie. Pas in 1904 begon de fabriek complete auto's te maken. In de Eerste Wereldoorlog wist Crossley een goede naam op te bouwen. De 20/20 pk werd gebruikt als stafwagen in het Royal Flying Corps en voorts als ambulance en lichte truck. In 1921 bracht Crossley een nieuw model uit dat als vooruitstrevend gold. De 19.6 pk motor had een afneembare cilinderkop en was goedkoper en lichter gebouwd dan voorgaande modellen. Verder is Crossley bekend door het adopteren van de experimentele, gestroomlijnde Burney-automobiel met motor achterin. Een ander opmerkelijk initiatief is de poging van Crossley om de Bugatti Brescia in Engeland te bouwen. Commercieel succes boekte de fabriek vooral met zijn militaire voertuigen tijdens Eerste, maat vooral de Tweede Wereldoorlog. Terug naar Stikkel. Omstreeks 1920/1921, wanneer precies heb ik niet kunnen achterhalen, moet A.J. Stikkel met zijn importeurschap zijn begonnen. In genoemd jaar was hij 22 jaar oud. De Crossley-import was gevestigd op de Kanaalkade 3 te Alkmaar, een pand dat nog steeds bestaat en nu onderdak biedt aan een motorenhandel. Met de Crossley hoopte Stikkel klanten te trekken die een betrouwbare auto van hoge kwaliteit verkozen. De op blz. 16 afgedrukte advertentie uit De Auto van 8 september 1926 spreekt wat dat betreft voor zichzelf Wat ons opvalt aan de in de advertentie getoonde Crossley-auto is het vlakke radiateurscherm. Dit moet het kleinste van de twee gevoerde modellen uit die periode zijn, de Fourteen met 4-cilinder zijklepmotor. In 1922 bestond et al een ander model met een V-vormig front. Op de al eerder genoemde foto uit het bezit van Cocky Stikkel (zie blz. 17) is een expositiestand van Stikkel te zien waarop drie 14

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 20