De viering van het 700-jarig jubileum van de stad Alkmaar in 1954 Harry de Raad et? definitieve lad ik niet ie aan het 11 juni in anifestatie zelf het :k voor dit raaien. De jekcn er te ikt. Om de ld kunnen en afkon n van wel rk gedaan, >or je geen :b gewerkt telen? ning op de sen van de ;k is overal ik van het niet af, dus rvaring. Er het dikste :t voordeel ichtigheid. begin had :alisme uit je terug in Oudere Alkmaarders herinneren zich nog goed de viering van het 700-jarig bestaan van Alkmaar in 1954.0 ja, Alkmaar heette toen Snorrendam! Die levendige herinnering aan een feit dat inmiddels 50 jaar geleden plaatsvond, was aanleiding voor het Regionaal Archief om een tentoonstelling over deze viering in te richten. Er bleek namelijk veel archiefmateriaal bewaard te zijn gebleven. Een archief beheert documenten, geen voorwerpen. In de pers werd daarom een oproep geplaatst om objecten voor de tentoonstelling te verkrijgen. Daar werd goed op gereageerd, al weer een blijk dat het feest van 1954 veel indruk heeft gemaakt. Omdat de tentoonstelling eind oktober weer wordt opgeruimd, leek het een goed idee om de gebeurtenissen rondom de viering van 1954 nog eens op papier te zetten. Wat beoogde men met het feest, hoe verliep het?' Hoe het begon Bij een herdenkingsfeest kan er vaak teruggegrepen worden op een vorige viering, al was het alleen maar voor een vergelijking. De Alkmaarders van 1954 konden dit niet. De stadsrechtverlening was toen nog nooit eerder op plechtige wijze herdacht.2 Waarom wilde men het in 1954 opeens wel vieren? Was het navolging van voorbeelden van elders? In veel steden werd in die tijd breed uitgepakt bij vieringen van het zoveeljarig bestaan. Een verklaring voor de hausse in de viering van stadsjubilea te geven is moeilijk. Misschien had de anonieme schrijver van een beschouwing over het Alkmaarse feest in het tijdschrift De Speelwagen wel gelijk, toen hij stelde dat het te maken had met het zoeken van een compensatie voor het voortdurende verlies aan macht waarmee de steden werden geconfronteerd.3 Bestuurders zouden daarom extra gretig zijn om de kansen de eigen stad in het zonnetje te zetten, te benutten. Naar aanleiding van de voorbereidingen die in Breda getroffen werden om in 1952 het 700-jarig bestaan van deze stad feestelijk te herdenken, ontstond in 1950 ook in Alkmaar het idee om een stadsfeest te vieren. In een intern memo aan het Alkmaars college van B&W merkte wethouder G. van Slingerland (KVP) op dat het tijd werd om te gaan nadenken over 'ons eigen stadsfeest'.4 Tekenend is dat hij zelf niet precies wist in welk jaar Alkmaar 700 jaar oud zou worden. 11

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 13