aa" i/i'/tiiuiA/f '///ric Molens aan het Zeglis bij de Omval, gezien vanaf de Alkmaarsche Vaart (nu Noordhollands Kanaal). Van links naar rechts: oliemolen 'de David', houtzaagmolen 'de Strooijen Jonker' en houtzaagmolen 'de Kievit'. In de verte de strijkmolen aan de Hoornse Vaart, dc Oudotpermolen en het kerkje van Oudorp. Tekening door H. Tavenier, 1787. Collectie Regionaal Archief schrijfwijze van 'Seggelis') staat een aantal molens. De Alkmaarse stadsarchivaris Bruinvis vermoedde dat de ten noorden van het Zeglis staande bovenkruier die van Cornelis Cornelisz was.5 Vervolgens ontstond onduidelijkheid omdat op het erf van deze molen behalve een huis niets anders is aangegeven, zeker geen stapels hout. Bruinvis geeft daarvoor als mogelijke verklaring dat deze molen in 1596 als 'het Juffertje' naar Zaandam werd overgebracht en dat op het moment dat de landmeter langskwam de houtvoorraad al was verwijderd. Op Drebbels kaart staat echter aan de overkant (de zuidkant) van het Zeglis een molen - ook een bovenkruier - met een huis waar op het erf iets ligt dat als houtstapels geïnterpreteerd zou kunnen worden. Dit bracht Rutten tot de conclusie dat 'de mogelijkheid dat de molen van Cornelis Cornelisz echter uiteindelijk bezuiden het Zeglis werd gebouwd niet moet worden uitgesloten'. Ons onderzoek in de transportakten van Alkmaarse schepenen brengt duidelijkheid op dit punt: de hout zaagmolen die Cornelis Cornelisz mocht bouwen, stond aan de noordzijde van het Zeglis. De molen werd in 1595 opgericht en heeft er tot ten minste augustus 1602 gestaan. Een houtzaagmolen aan de noordoever van het Zeglis De door de Alkmaarse vroedschap op ïójanuari 1595 aangenomen resolutie houdt in dat Cornelis Cornelisz toestemming krijgt om aan de noordzijde van het Zeglis een windhoutzaagmolen op te richten. Dat er nog voor het einde van dat jaar ten noorden van het Zeglis ook daadwerkelijk een houtzaagmolen stond, wordt duidelijk uit een 2

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 6