Abraham Johannes Stikkel en de Kennemer Autogarage te Alkmaar Eduard Hattuma Abraham Johannes Stikkel (1871-1938). Foto: collectie Cockie Stikkel Abraham Johannes Stikkel (1871-1938) deed in verzekeringen en dreef ook een slijterij aan het Verdronkenoord te Alkmaar. Hij was lid van tal van Alkmaarse verenigingen. Zo komen we hem onder meer tegen als voorzitter van het district Alkmaar van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier, als secretaris van de Ontzetvereniging en als secretaris van het Comité ter bevordering van hippische sport. In de lijst 'Volgnummers der vergunningen voor het berijden van rijkswegen', gepubliceerd in het boek van G. Mom e.a., Het Paardloze Voertuig (Deventer, 1996) staat een auto met het volgnummer 444 op naam van H. en A.J. Stikkel te Alkmaar. De vergunning is uitgegeven op 24 mei 1904. Het bijbehorende voertuig is een benzineauto, met een lengte van 4 en een breedte van 2 meter. Met H. Stikkel is waarschijnlijk de vader van A.J. Stikkel bedoeld, die Hermanus heette. In een artikel in de Alkmaarsche Courant van 9 apil 1913 (dat elders in dit artikel wordt geciteerd) valt te lezen dat A.J. Stikkel al in 1896 een automobiel zou hebben verkocht aan 'een bekend Alkmaarder'. Dit is hetzelfde jaar als waarin de tweede automobilist van Nederland, notaris Backx uit Wieringer- waard, zijn Daimler aanschafte! Stikkel zou daarna een garage hebben gehad aan het Alkmaarse Hofplein, zo blijkt uit hetzelfde artikel. Dat dezelfde A.J. Stikkel als vertegen woordiger van Verwey en Lugard optrad, lezen we in het verslag van een autotochtje in de Alkmaarsche Courant van 12 mei 1911, dat we hieronder gefragmenteerd weergeven. Het geeft tegelijk een goed beeld van de indruk die een tocht per auto op een journalist kon maken. Een autotochtje met een F.I.A.T. Zes jaar zal het welhaast geleden zijn, dat we, verbonden aan een andere courant, een journalistiek buitenkansje hadden. De koningin moeder van Italië maakte een tochtje door mooi Nederland - waarin 18

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 26