an het traaf laan 2. ander leiding 3 uur. ng'- Alkmaar' huis, taris om stimulerende werking heeft uitgeoefend op de initiatieven om tot de oprichting van een provinciaal gesticht voor de opvang en geneeskundige verzorging van krankzinnigen te komen. De genoemde wet van 1841 vond een doortastend pleitbezorger in de Gouverneur van Noord-Holland, jhr. DJ. van Ewijck van Oostbroek en de Bilt. Nog in 1841 werd op zijn initiatief een provinciale Commissie van Raad en Voorlichting ingesteld, die onder meer moest adviseren over de plaats, de indeling en de speciale inrichting van zo n gesticht en die tevens een daarbij behorend kostenplan moest opstellen. In 1843 deed Van Ewijck een oproep aan alle stedelijke en plattelandsbesturen van Noord-Holland om zogenaamde 'liefdesgiften' in te zamelen ter oprichting van een 'Provinciaal Genees kundig Gesticht voor Krankzinnigen'. Het gemeentebestuur van Alkmaar stemde van harte in met dit initiatief en stelde spontaan 1000,- uit de gemeentekas voor dit doel beschikbaar9. In totaal werd in Alkmaar/1990,80 aan liefdesgiften bijeengebracht en voor de gehele provincie Noord- Holland was dat 42.718,90. Dat was weliswaar bij lange na niet genoeg om de (maximaal) geraamde kosten van 460.000,- te voldoen, maar desalniettemin werd in de zomer van 1843 de hofstede Meer en Berg bij Bloemendaal door het Provinciaal Bestuur aangekocht. Vervolgens namen Provinciale Staten van Noord-Holland in hun vergadering van 4 juli 1845 het besluit over te gaan tot de bouw van een provinciaal Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen 'Meerenberg' bij Haarlem, 1861 naar situatie van 1850. Uit: Annemarie Kerkhoven, Beeld van de Psychiatrie 1800-1970 (Zwolle, z.d.) uM

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 21