De krankzinnigenverzorging i Alkmaar in de eerste helft van ïpde eeuw P. Smit Inleiding Vanaf 1849 speelde 'Meerenberg', ofwel het 'Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen' te Santpoort, een wezenlijke rol in de verpleging van uit de provincie Noord-Holland afkomstige krankzinnigen, dus ook van die uit Alkmaar.1 Enkele jaren geleden verscheen een uitgebreid overzicht van de geschiedenis van Meerenberg tussen 1849 en 1994.2 In dat laatstgenoemde jaar kwam er een formeel einde aan deze 'provinciale periode' in de krankzinnigenzorg. Volgens de thans geldende opvattingen moeten krankzinnigen niet in gestichten worden opgeborgen, maar zoveel mogelijk in de maatschappij worden geïntegreerd. In de loop van 2002 werden dan ook de laatste patiënten uit Meerenberg naar elders overgebracht. Het leek ons interessant een nader onderzoek in te stellen naar de krankzinnigen verzorging in Noord-Holland, in het bijzonder met betrekking tot Alkmaar, in de periode vóór de oprichting van Meerenberg. Opvang van krankzinnigen in de eerste helft van de 19de eeuw Bij Koninklijk Besluit van 11 april 1818 (het zogenaamde 'Menschlievend Besluit') werd vastgelegd dat het tot een van de taken van de overheid behoorde het lot van krankzinnigen in daartoe bestemde inrichtingen te verbeteren. Tot die tijd werden hun opvang en verzorging als een taak van het lokale bestuut beschouwd, terwijl de mogelijkheden voor een daadwerkelijke behandeling eenvoudigweg ontbraken. In Alkmaar werden in het begin van de 19de eeuw armlastige krankzinnigen meestal in het Gasthuis ondergebracht. Indien een spoedige verbetering uitbleefkon de plaatselijke Rechtbank, in het licht van de situatie van de patiënt of op grond van diens ongunstige invloed op de omgeving, bepalen dat de krankzinnige voor een bepaalde tijd in het stedelijk Tucht- en Verbeterhuis werd ondergebracht. Hij of zij kwam daar dan tussen drankzuchtigen, landlopers en andersoortige veroordeelden terecht. Geen ideale oplossing, zeker niet als de patiënt bewaking of verzorging nodig had, want daar kon dan niet voor worden gezorgd. In zo'n geval kon de Rechtbank bewerkstelligen dat de krankzinnige in het Amsterdamse Buitengasthuis werd opgenomen.

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 13