muren van particuliere en gemeente eigendommen, schuttingen, schotten en urinoirs, wachthuisjes, ja zelfs tot brugstijlen en boomen toe, overal wordt het oog onaangenaam getroffen, wat dikwijls tot een gevoel van walging over slaat wanneer zij, door een langdurige regen doorweekt, als lappen en vellen afhangen'. Een treinreiziger luchtte in 1911 in het Algemeen Handelsblad zijn hart: 'Ge reist per spoor van Haarlem naar Leiden. Een aardige molen op groen van weiden onder blauw van luchten.... Au! H's zeep is de beste en goedkoopste in de huishouding. Kwetterende eenden in kroossloot, droomerige wit-en rood kleurige koeien, een Mauve denkt ge, daar komt een Weissenbruch...neen, want Y's likeur wekt den eetlust op'. Buitenreclame was ontsierend en ver stoorde op brutale wijze het decor van talloze steden, dorpen en natuurgebieden in ons land. De Amsterdamse architect J.H.W. Leliman schreef in 1915 in een brochure: 'De voor onze oude stads gezichten kenmerkende vereeniging van schilderachtigheid met voornaamheid, wordt in het bijzonder wreed verstoord door eene, met tergende brutaliteit op tredende leelijkheid die zich vertoont in den vorm van schreeuwende gekleurde reclameborden, welke tot zelfs de daken bedekken'. Voor de in 1911 opgerichte Bond Heemschut, met als doelstelling 'het waken voor de schoonheid van Nederland', was de reclame een van de voornaamste vijanden. Overal waar ontsierende reclame de kop opstak, was Heemschut er als de kippen bij om te protesteren en een 'adres' te sturen aan gemeente of provincie. Vaak met succes. In 1912 nam de provincie Noord-Holland als eerste een verordening aan tegen ontsierende reclame en verbood daarmee buitenreclame in het landschap. Ook in Alkmaar werd de buitenreclame in beeld en letter rijkelijk toegepast. Wanneer we foto's van onze stad bekijken uit het laatste gedeelte van de 19de eeuw en het begin van de 20ste, worden we getroffen door het vaak ontsierende effect van de reclame. Na de Gevel van de voormalige schilderswerkplaats van schilder Kuit aan de Geest. Foto: J.DA Sik 19

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 25