Ze krijgt bij beide instanties echter nul op het rekest. Hitje Vlam neemt nu haar lot in an het eigen hand. In 1849 slaagt zij voor het examen van 'schoolhouderesse' en sticht ander halfjaar later haar eigen schooltje. rouden Verdere ontwikkelingen tcht 245. Steeds meer breekt in deze jaren het besef door dat deze vorm van onderwijs belangrijk is als voorbereiding op het echte lager onderwijs. In Alkmaar zien we dat terug in de statistiek die de schoolcommissie bijhoudt van het onderwijs: ook het kleine kinderonderwijs wordt erin meegenomen. We kunnen nu ook nagaan hoe de commissie dacht over de kwaliteit van de diverse schoolhoudsters. In 1851 tellen de bewaar- en kleine kinderscholen in totaal 338 kinderen. Geertje de Leur, nu 65 jaar oud, komt in de nadagen van haat carrière. Ze heeft in het begin van dat jaar nog 13 kinderen in haar klas. Haar gedrag is zeer goed, haar bekwaamheid, de staat van het onderwijs en ook de staat van het schoolverttek is matig. Bij Riemke Vlam-Westra gaat het beter. Zij heeft in januari 55 kinderen. Haar bekwaamheid is goed, haar gedrag, de staat van het onderwijs en het schoolvertrek zijn zeer goed. Haar dochter Hitje Vlam heeft nu een eigen schooltje met in juli van dit jaar 104 kinderen, en dat zonder hulpjuf Zij krijgt een zelfde beoordeling. De bewaarschool van het Nut is uitgegroeid tot een school met 150 kleine kinderen, onder leiding van mej. Schwarze en vier kwekelingen. Er komen echter klachten over mej. Schwarze, zij blijkt aan de drank verslaafd te zijn. Haat wordt aangeraden ontslag te nemen: 'Ze heeft één hoofdgebrek en door onwaardig gedrag heeft ze het vertrouwen verbeurd en verloren' schrijft de commissie. Mej. Schwarze vertrekt onmiddellijk. In haar plaats wordt Jacomina Phaff benoemd, afkomstig uit Zierikzee. Anderhalf jaar later vertrekt ook zij weer. Zij is zwanger en trouwt met de Alkmaarse leerlooier Jacob Stokkink. In haar plaats wordt Henriëtte Roelofs uit Rotterdam aangesteld. Zij werkt vele jaren op de bewaarschool met een zeer goede beoordeling. Van 1853 tot t857 verschuift de bevolking van de schooltjes. Riemke Vlam-Westra's beoordeling wordt minder. Haar schooltje trekt steeds minder kinderen en houdt na een aantal jaren op te bestaan. De school van haat dochter Hitje beleeft een hoogtepunt. In juli 1854 heeft zij t30 kinderen in haar school. De hulponderwijzeres die zij een poosje heeft gehad, is weer vertrokken. Een van de kwekelingen van de bewaarschool van het Nut, Theodora Ringers, doet examen en krijgt toestemming om een eigen schooltje te starten. Er is ruimte omdat de school van Geertje de Leur na haar overlijden in 1854, opgeheven is. Theodora start met 41 kinderen en een hulponderwijzeres. Zij krijgt een uitstekende beoordeling. Hitjes beoordeling vermindert in de volgende jaren. Het is moeilijk om alleen een school te runnen met zoveel kleine kinderen. Het leerlingen aantal loopt sterk terug. Veel kinderen gaan naar de school van Theodora Ringers. Anderhalf jaar later, april 1858, keert de familie Vlam-Westra Alkmaar de rug toe en vertrekt naar Amsterdam.

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 19