inham in de Singel verder af en heeft de wijkindeling geen historische grondslag meer. Adviezen van organisaties op het gebied van Monu menten en Cultuurhistorie adviseerden al eerder negatief Ook de begeleidingsgroep Kanaaloever adviseerde al het water in de Schelphoek te her stellen. Nu het nog niet te laat is hopen wij dat de Alkmaarse Raad de verantwoordelijkheid neemt om in ieder geval een nader onderzoek door een onafhankelijke instelling te eisen. Een van de argumenten om de gracht af te wijzen is dat deze hoge kosten met zich meebrengt. Met name de doorgraving van de Voormeer bij de Zandersbuurt zou onevenredig veel kosten. Daarom stelden wij voor de Schelphoek door te trekken naar de Baan- singel in plaats van via een bocht naar het Kanaal. Ook deze variant is historisch verantwoord, want het water van de Schelphoek liep aanvankelijk rechtdoor naar de Singel en werd alleen overkluisd door de stadswal. Tussen 1648 (kaart Blaeu) en 1747 (kaart Philips) is dit deel gedempt. Dit gedempte deel ligt precies op de plaats waar Urhahn de kleine inham in de Singel heeft gepland. Het doortrekken van deze inham naar de Turfmarkt is daarom een unieke kans die wij niet verloren mogen laten gaan. Een gracht biedt meer zichtruimte rond de wonin gen in het hart van de wijk en Alkmaar versterkt haar imago als waterstad door een gracht met eigentijdse architectuur. Door het terugbrengen van de historische structuur blijft het verleden, ook met nieuwe architectuur 'leesbaar'. Wij adviseerden ook de Boompoortbrug en om geving, dus met het witte pand, te beschouwen als beschermd gezicht dat niet verloren mag gaan! Dit kan zelfs nog versterkt worden door het herstel van de vroegere hamei van deze poort, waarvoor reeds door anderen in deze stad initiatieven zijn ge nomen waar de Historische Vereniging van harte achter staat. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser Lucht/oto van het Schelphoek-gebied, ca. 1930. Foto: collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 17