Van de werkgroep Welstand Ook in het afgelopen kwartaal kwam de werkgroep weer tweemaal per maand bijeen om de bouw- aanvragen bij de gemeente Alkmaar in de binnen stad en omliggende wijken te beoordelen en van advies te voorzien. In deze periode is o.a. het aan gepaste plan voor de Voordam-Zijdam (voormalige ABN-Amro) behandeld. Mede door onze inspan ningen in het voorjaar is de art. 19 procedure voor de bestemmingswijziging en overschrijding van de bouwhoogte niet door de Raad gekomen. De opdrachtgever werd daardoor verplicht met een ander voorstel te komen. Nu zijn eindelijk ook onze adviezen opgevolgd om het pand van een ge- parceleerde kap te voorzien en de toren met een dak te bekronen. Het huidige voorstel past o.i. binnen het Beeldkwaliteitplan en voegt zich door materia lisering en detaillering redelijk tussen de huidige gevelwand. Hoewel anderen wellicht een ander ontwerp hadden willen zien, vinden wij dat er met het strikt handhaven van de normen van het Visie van de Historische Vereniging Alkmaar op de gebiedsindeling Schelphoek beeldkwaliteitplan juist op gevoelige plaatsen een acceptabel compromis is bereikt. Een ander groot bouwwerk dat ons zorgen baart is 'De Helderse Poort'. Aanvankelijk was er een ont werp waarbij gelukkig het oudste deel van de Raad van Arbeid gespaard werd. In het huidige ontwerp wordt de voormalige villa van Van der Bosch (de directeur van de voormalige hierachter gelegen margarinefabriek 'Kinheim') echter op een zo danige wijze in de gevel geïntegreerd, dat dit geen recht doet aan dit monumentale pand. Storend is dat het zadeldak achter de trapgevel verdwijnt. Het pand heeft echter niet de status van monument en er geldt daar geen beeldkwaliteitplan. Dat betekent dat alleen met welstandstechnische argumentatie het plan nog te wijzigen is. In dit kwartaal is het eindadvies van de begeleidingsgroep Schelphoek aan het college van B&W overhandigd. In het uitgebreide en zeer goed verzorgde eindadvies is ook de visie van de Historische Vereniging opgenomen. Het was voor alle deelnemende belangengroepen zeer teleur stellend dat maar weinig punten in het bijgestelde stedenbouwkundig plan van Urhahn zijn over genomen. Wij hebben dan ook in de Raads commissie betoogd dat een inham in de Historische Singelgracht uit oogpunt van cultuurhistorie onacceptabel is en alsnog de mogelijkheid van een doorlopende gracht door de Schelphoek door een onafhankelijk bureau onderzocht zou moeten worden. De unieke mogelijkheid de historische structuur van Alkmaar, dat als middelgrote stad toch al een relatief kleine binnenstad bezit, voor een belangrijk deel te herstellen mogen wij niet voorbij laten gaan. Ondanks het feit dat het plan van Urhahn een verbetering is van de huidige desolate toestand dreigen wij bij de realisatie van dit plan een historische fout te maken. In plaats van de historische context te herstellen, breken wij deze structuur in dit plan door de grote doorlopende

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 16