s In 1817 zijn er nog 5 matressenschooltjes met ongeveer 80 kinderen. De commissie is nog steeds niet enthousiast over het gegeven onderwijs: 'De Matressenschooltjes zijn en blijven alhier in stand, meest om de kinderen van de straat te hebben dan wel tot het leeren der eerste beginselen. Slechts twee gaven eenige voldoende proeven, dat de kinderen eenige nuttige vorderingen maken konden'. De 5 scholen worden allemaal geleid door vrouwen, meestal weduwen. Zo bijvoorbeeld Anna Catharina Donkermeijer, een 61-jarige weduwe. Het schooltje telt 7 kinderen. Maria Beijeren, 55 jaar, geboren in Katwijk aan de Rijn, weduwe van Pieter Gunter, heeft een schooltje met 30 kinderen. Ook de 51-jarige Petronella Pothof, huisvrouw van Daniël Gerrits, heeft een relatiefgrote school met 30 of40 kinderen. Daarentegen moet de 45-jarige Aagje Bos genoegen nemen met slechts één leerling. Sophia Prins tenslotte, van wie we de leeftijd niet te horen krijgen, heeft zelfs in het geheel geen kinderen in haar schooltje. In 1821 zijn er 4 matressenschooltjes. Volgens het rapport van de commissie gaat het om 2 kleine en 2 grote schooltjes. Ze hebben samen ongeveer 40 kinderen. In 1827 zijn er nog 2 schooltjes over. Omdat de kleine meisjesschool van mej. A.C. Frêze, waar ook een beetje onderwijs in de Franse taal wordt gegeven, ook gezien wordt als een kleine kinderschool, komt het totaal weer op 3, met gezamenlijk 100 kinderen. Geertje de Leur In 1829 wordt Geertje de Leur weduwe. Ze heeft 5 kinderen en is zwanger van een zesde. Geertje, 42 jaar, besluit het kleine kinderonderwijs in te gaan om zo haar gezin te In 1827 wordt er op het schooltje van mej. Frêze Franse les gegeven. Bron: archief Plaatselijke Schoolcommissie Alkmaar 9

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 11