Oudorp een interessant glas-in-loodraam van 'jan de Vries N.V. Chemicaliën', een bedrijf dat momenteel als Vriesia is gevestigd op het industrieterrein Beverkoog (afb. 5). Ook leuk is het tegeltableau met een runderkop in het portiek van een kledingzaak aan het Fnidsen, dat de herinnering levend houdt aan de slagerij Botman die vroeger in dit pand was gehuisvest (afb. 6). Een weinig opvallende oude reclame bevindt zich in een glas-en-loodraam aan de Oudegracht in het pand naast de vroegere Verlosserskerk waar nu de 'Tegelhal' is gevestigd. In het raam zijn de letters S.K. aangebracht, een herinnering aan het schildersbedrijf S. Koster (afb. 7). Een andere tak van bedrijf heeft sporen achtergelaten op een gevel in de Spoorstraat: daar is nog het logo te zien van de vroegere 'Zaanlandsche Bank' (afb. 8). In de Langestraat tenslotte, zijn nog steeds de initialen zichtbaar van J. Spruyt, de oprichter van het bekende Alkmaarse warenhuis Kofa Spruyt (afb. 9). De VIAZ die in Dordrecht de wandeltocht samenstelde, heeft als ideaal alle bestaande beeld- en letterreclames zodanig te documenteren, dat naast een beschrijving met oude foto's de veelal verdwenen ondernemingsactiviteiten weer tot leven worden geroepen. Door middel van een uitgebreid archiefonderzoek wil men gegevens over de vroegere bedrijven zien te achterhalen. Ik denk dat een grondige inventarisatie van de aanwezige oude Alkmaarse beeld-en letterreclame een interessant project zou kunnen zijn. De redactie van het tijdschrift houdt zich aanbevolen voor tips!

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 30