Een Alkmaars staand horloge uit de 18de eeuw Arie Lythart Begin dit jaar kwam ik in Duitsland in contact met een Hollandse familie. Deze familie, oorspronkelijk afkomstig uit Den Haag, had in haar woning een prachtig Amsterdams staand horloge staan, zeer goed van model en klein van formaat, daterend uit ongeveer de tweede helft van de 18de eeuw. De kast en het uurwerk waren in slechte staat, de klok was gesigneerd met: 'Pieter Wijdenes Alcmaer'. Voor mij was het lezen van de naam een verrassing. Tot nu toe was er maar één klok van een Alkmaarse maker bekend. Het betreft een Zaanse klok gesigneerd met: 'J. Vrijthof Alkmaar'. Deze klok hangt in het Stedelijk Museum Alkmaar. De klok van Pieter Wijdenes doet dus veronderstellen dat er rond 1755 nog een klokken- of instrumentmaker gevestigd was in Alkmaar. Beschrijving van de klok De rijk gegraveerde bronzen wijzerplaat is uitgerust met volledig kalender en bewegend mechaniek. Dit mechaniek bestaat uit een Mercuriusftguur, die voor de maanschijf heen en weer beweegt. Mercurius was onder andere de god van de handel, wat zou kunnen betekenen dat de klok in opdracht van een koopman is gemaakt. De fraaie hoekornamenten en de wijzers zijn waarschijnlijk door een klokkenmakerij geleverd, die zich ook toelegde op het leveren van losse onderdelen aan klokkenmakers. Een bekend toe leveringsbedrijf uit die tijd was de Firma Tasma uit Grouw, die soms wel met 20 hulpen werkte. Verder heeft de gegraveerde wijzerplaat een aanduiding van maanstanden, hoogwaterstanden, de dagen, de maanden, de datum, uren, minuten en seconden. De klok is ook uitgerust met een wekkerinstallatie, wat voor die tijd belangrijk was. Het mooie uurwerk, geheel in de stijl van de Amsterdamse klokkenmakers, loopt 8 dagen op zware gewichten, die eenmaal in de week opgedraaid moeten worden. Het uurwerk slaat op twee bellen en heeft kwartierslag: voor die tijd was luisteren hoe laat het was heel normaal. De klok van Pieter Wijdenes in de kast

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 19