Interieur van De Openbare Leeszaal in de Langestraat, ca. 1930. Collectie Regionaal Archief tante Cor', want ze waren gewend alleen op de laatste boterham beleg te krijgen. Voor mijn gevoel moet opa zich het vuur uit de sloffen gelopen hebben om oma de stand te geven waar zij naar zijn mening recht op had. In de boedel zaten verschillende 'antieke voorwerpen', die bij de taxatie laat ïpde-eeuws bleken te zijn, zoals een stoeltjesklok en de zilveren brandewijnkom. Tante Nel logeerde wel met vriendinnen in het huis in de duinen 'Het Zwanewater' (nu beschermd natuurgebied). De dames zorgden dan helemaal voor zich zelf Oma kwam daar op bezoek en hielp wat mee, zij heeft toen voor het eerst in haar leven zelf aardappels geschild! Oma ging zondags - als wij er waren samen met ons - naar de Doopsgezinde Kerk. Opa, die bij de Grote Kerk was en kerkvoogd, ging altijd alleen, waarom weet ik niet. Met Kerstmis werden Jaap en ik meegenomen naar het kerstfeest van de doopsgezinde zondagsschool en kregen de gebruikelijke appel of sinaasappel mee naar huis. Oma was zeer trots op mijn vader, die kennelijk behoorlijk intelligent was. Hij heeft mij verteld dat hij bij theevisites soms op een stoel werd gezet, om te laten horen hoe goed hij was in rekenen. Dat moet voor die zeer introverte persoonlijkheid een beproeving zijn geweest. Het trouwen van mijn vader met mijn moeder is bij oma niet in goede aarde gevallen. Moeder had in Amsterdam biologie en farmacie gestudeerd en had heel weinig gevoel voor decorum. Ze was een zelfstandige vrouw, de eerste met een eigen apotheek, en de verhouding met oma is altijd gespannen geweest. Van tante Nel weet ik weinig, ze is vrij jong na een lang ziekbed gestorven. Waarschijnlijk heeft oma verschillende miskramen gehad voordat Klaas geboren werd. Zij was toen ook niet zo jong meer. Hij moet minder in zijn mars gehad hebben dan mijn vader. Wellicht daarom ook zijn vertrek naar Indië. Op een gegeven moment lag opa te bed met een niet-genezen open wond aan zijn been. 16

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 22