De achterkamer van het huis in openslaande deuren, dat in mijn tijd eigenlijk alleen gebruikt werd als speelplaats voor de Langestraat, ca. 1934. ons. De resten van het serviesje waarmee we speelden hebben we later teruggevonden in Foto: familiearchief De Lange de verhuiskisten. Verder was er, waar de tuin naar rechts toe breder werd, nog een prieeltje waar tuingereedschap opgeborgen was en dan nog de schommel en de wip! Op die schommel heb ik heel wat afgedroomd als ik alleen in Alkmaar logeerde. En dan het geheimzinnige poortje: een smalle houten deur links naast het theehuis. Als die open ging was er een hoge afstap naar een vrij lange nauwe steeg die ook toegang gaf tot een pakhuis. De ratelende steekwagens produceerden een intrigerend geluid. Daar op het stoepje zaten mijn broer Jaap en ik soms te kijken hoe in de verte op het plein de kermis werd opgebouwd. Later mochten we er dan wel heen, onder begeleiding, om een paar rondjes in de draaimolen te maken. Andere attracties, zoals het spookhuis, werden te gevaarlijk geacht. Een vast uitje was ook in de zomer het tochtje met de stoomtram 'Bello' naar Bergen en dan lopen naar het strand. Daarvan zijn ook nog verschillende foto's aanwezig. In de winter werd veel gehuisd in het kleine voorkamertje, waar dan de kachel brandde. Daar werden wij geparkeerd, daar was ook de spelletjeskast met bijvoorbeeld het knibbelspel, ganzenbord en triktrak en de stenen bouwdozen. Daar werd in de heel koude winters ook gegeten. 14

Oud Alkmaar | 2003 | | pagina 20