gesponnen. In 1763 nam de cipier van het tuchthuis de spinnerij over voor een klein bedrag. Vanaf die tijd zal men alleen gevangenen te werk hebben gesteld.11 In de 18de eeuw werd het aantal gebruikers van de voormalige kloostergebouwen nog verder uitgebreid. In de meest noordoostelijke hoek van het complex werd in t723 een Theatrum Anatomicum ingericht, waar anatomische lessen werden gegeven. Ook kreeg het in dat jaar opgerichte Collegium Medico-Pharmaceuticum er enige ruimten toegewezen.12 Ook culturele instellingen kregen onderdak in het voormalige kloostercomplex. In het zuidelijk gedeelte ervan kreeg een aantal zanggezelschappen in de 18de eeuw ruimte toegewezen om te oefenen. In 1727 werd aan het muziekgezelschap 'Harmonie' het voormalig brouwhuis van het klooster toegewezen, dat ingericht werd tot concertzaal. In 2795 kocht het gezelschap het gebouw.13 De kaarten van Drebbel (1597) en Blaeu (1649] geven een goede indruk van het uiterlijk van de voormalige kloostergebouwen. Nog gedetailleerdere informatie vinden we op twee vogelvluchttekeningen van het complex uit circa 2660/2673.14 Duidelijk is te zien dat de meeste kloostergebouwen zich in het noordelijk deel ervan bevonden. Later huisvestte men daar onder meer het Tucht- en Verbeterhuis en het Aalmoezeniershuis. De voormalige kapel van het Oude Hof valt op de vogelvluchttekening goed te herkennen aan de drie grote ramen in de oostelijke gevel. Opvallend is dat op de kaarten De voormalige kloostergebouwen van het Oude Hof op de kaart van Drebbel, 1597. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 9