htr (ter !b Achterzijde van de koopakte van een 1417 door de kloosterzusters gekocht huis, met aanduiding van de bestemming tot 'siec huus'. Op dit perceel werd later een nieuwe toren van de Alkmaarse parochiekerk gebouwd. Archief klooster Oude Hof In 1464 kreeg het klooster het recht tot het bouwen van een kapel.4 Tenslotte kwam bijna het gehele terrein ten westen van de Grote Kerk tussen Gasthuisstraat en Heul in handen van het klooster. Een tegenslag was de onteigening in 1452 van een huis en erf (het 'siechuus') behorende tot het klooster, waarop vanaf 1457/1458 een nieuwe toren van de Alkmaarse parochiekerk werd gebouwd. De gebouwen van het klooster kwamen nu min of meer rondom deze kerktoren te staan. In 1468 stortte de nieuwe toren in, juist toen men bezig was er de laatste hand aan te leggen. Twee zusters van het Catharinaconvent werden gedood door vallend gesteente. Gelukkig voor het klooster besloot men de toten niet te herbouwen. Na enkele jaren mocht het klooster zelf weer over het erfbeschikken.5 Na de reformatie In 1572 kwamen de kloosterbezittingen in handen van het stadsbestuur. De klooster zusters mochten er tot hun dood blijven wonen. In 1596 waren er nog 9 zusters aanwezig.6 In 1609 werd het aan de huisarmenmeesters toegestaan om een deel van het Oude Hof in te richten als Huisarmenhuis. De huisarmenmeesters droegen de zorg voor de stedelijke armen, die geen lidmaat waren van de gereformeerde kerk ofbehoorden tot een der andere kerkgenootschappen, en de weeskinderen van niet-poorters. In het gesticht huisvestte men ca. 100 weeskinderen. In 1613 werd door het stadsbestuur een afzonderlijk college van aalmoezeniers ingesteld, die vergaderruimte toegewezen kreeg in de gebouwen van het Oude Hof Dit college nam waarschijnlijk de bedeling van de huisarmen over van de huisarmenmeesters. Het ging daarbij nog steeds om de ondersteuning van armen die niet behoorden tot een kerkgenootschap. Wel kon men als de eigen diaconie niet in staat was tot bedeling (wat zich vooral voordeed bij de

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 6