Het vuurslag en de gekruiste pijlen, te zien op de linkerdeur van het dressoir. Collectie Rijksmuseum Amsterdam huisvesten. Vier jaar later reeds kon het Genootschap één van zijn belangrijkste aankopen doen, aldus Lunsingh Scheurleer. 'In het voorjaar van 1862 had men op den zolder van het Provenhuis van Palinck-Van Foreest te Alkmaar een laat Gotisch dressoir van zeer bijzondere kwaliteit aangetroffen en het was dit meubel, dat het genootschap voor een bedrag van f 300,- wist te verwerven, waarbij het dan nog als toegift twee Renaissance balksleutels, eveneens uit het Hofje afkomstig, verkreeg'. De kwitantie, ondertekend door een van de regenten van het Hofje en gedateerd 8 september 1862, wordt nog in het archief van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap bewaard. In 1862 verhuisde het dressoir dus van Alkmaar naar Amsterdam. Vijf jaar later maakte het opnieuw een tocht - en nu heel wat verder! Het werd uitverkoren om te worden ingezonden naar de Wereldtentoonstelling van 1867 in Parijs, waar het 'de eer [had] van als fraaiste van de meubelstukken genoemd te worden, die uit de i5e eeuw ten toon gesteld waren'. In 1887 werd het door het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum ondergebracht, waar het 'een eereplaats' kreeg op de afdeling Beeldhouwkunst en Kunstnijverheid. Het dressoir en de relatie met het schuttersgilde Hoewel het dressoir eerst gedateerd werd als I5de-eeuws, heeft later onderzoek aangetoond dat het uit ca. 1525 stamt. Op het dressoir zijn diverse emblemen aangebracht, te weten: de lelie, de keizerskroon, een vuurslag en de koningskroon. Het motief van het vuurslag met vlam en vuurstenen komt het eerst voor bij de orde van het Gulden Vlies, gesticht door Philips van Bourgondië, en fungeert als persoonlijk devies van de Bourgondische vorsten. Volgens Lunsingh Scheurleer kunnen deze emblemen tezamen slechts betrekking hebben op Karei V, die als Hertog van Bourgondië de lelie, als keizer van Duitsland de keizerskroon en als koning van Spanje de koningskroon voerde. Omdat Karei V in 1520 tot keizer gekroond werd, stamt het dressoir waarschijnlijk uit de periode vlak daarna, dus tussen 1520 en 1530. De catalogus van meubelen in het Rijksmuseum (editie 1952) geeft aan dat het embleem 32

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 42