Een gotisch dressoir uit Alkmaar Joost Cox In het Rijksmuseum te Amsterdam bevindt zich een welbekend topstuk van Alkmaarse herkomst. Het betreft het schilderij De zeven werken van barmhartigheid van de Meester van Alkmaar uit 1504. In de Grote Kerk hangt een replica. Vrijwel onbekend is echter een ander Alkmaars topstuk in het Rijksmuseum. Bij een recent bezoek werd in zaal 243 mijn aandacht getrokken door een rijk gedecoreerd, gotisch meubel dat daar in een aparte vitrine stond te schitteren. Het opschrift gaf aan dat het een gotisch dressoir uit ca.1525 betrof, afkomstig van de schutterij van Alkmaar, gemaakt in de Noordelijke Nederlanden. De Alkmaarse afkomst van dit meubel alsmede de 'topstukstatus' waren voor mij als Alkmaarder voldoende reden om uit te zoeken wat nu precies de herkomst van dit bijzondere meubelstuk was en wanneer en waarom het uit Alkmaar is verdwenen en in het Rijksmuseum is terechtgekomen. De in het Rijksmuseum voorhanden catalogus geeft aan dat het om een 'bijzonder mooi dressoir' gaat, 'en bovendien één van de weinige gotische meubelen die bewaard bleven. Het is afkomstig van de schutterij van Alkmaar. In het dressoir werden de kostbaarheden van de schutters bewaard. Het dressoir stond vrij in de ruimte. Daarom is het rondom versierd. De voorkant is het rijkst gedecoreerd met open snijwerk dat het traceerwerk van gotische kathedralen in herinnering brengt Ook de overige versiering is op de bouwkunst geïnspireerd. Vooral de deurpanelen zijn mooi bewerkt, elk met een andere decoratie. De zijkanten en achterkant zijn daarentegen eenvoudig gehouden. Alle panelen hebben dezelfde, typisch middeleeuwse versiering: briefvulling wordt dit genoemd'. Verder wordt nog aangegeven dat het dressoir afkomstig is uit het Alkmaarse provenhuis Paling van Foreest, nog immer gelegen aan de Geest vlakbij de Bergerbrug. Die vermelding gaf aanleiding de Inventaris van het archiefvan het provenhuis Paling en Van Foreest te Alkmaar door Th. P.H. Wortel, oud gemeentearchivaris van Alkmaar, ter hand te nemen. Op pag. 6 vermeldt hij dit dressoir: 'En waar was de prachtige 'kredens' crédence; buffet of dressoir, J.C.), in 1862 voor een appel en een ei verkocht aan het Kon. Oudheidkundig Genootschap, nu een van de pronkstukken in het Rijksmuseum?.... De inventaris van 1820 noemt naast "een ouderwets kabinet" en "een kastje" zonder meer, nog "een uitgewerkt kastje", waarmee mogelijk dit laat-Gotisch dressoir bedoeld kan zijn'.

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 40