Van de werkgroep Welstand De samenstelling van deze werkgroep die zich tweemaal per maand buigt over de bouwplannen in de binnenstad en aangrenzende wijken is dit jaar ingrijpend gewijzigd. Na 25 jaar is afscheid genomen van de bekende Alkmaarse architect Frans van Hoeken en van Ben de Jonge, bouw kundige te Oude Niedorp. Na vele jaren belange loos advieswerk heeft dit duo uit de school van Tauber voot andere prioriteiten gekozen. Daarvoor had Rob Ballot al een punt gezet achter zijn verenigingsactiviteiten als bestuurslid en als spreekbuis van deze werkgroep. Van Rob is al afscheid genomen tijdens de laatste leden vergadering. Bij de waardering voor de werk zaamheden van Frans en Ben zal het bestuur nog nader stilstaan. De 'verjongde' werkgroep bestaat thans uit Harold Bos (kunsthistoricus), Jacqueline van Latum, (architect), Jan Beijer, (bouwkundige) en Henk de Visser (econoom en Alkmaarkenner) als spreekbuis dan wel contactpersoon naar het bestuur en de gemeentelijke Welstandscommissie. Wij zoeken nog ter aanvulling van onze werkgroep een jurist met kennis van bestuursrechtelijke procedures en een bouwkundige met affiniteit voor historische binnensteden om op eigen verzoek de plaats van Jan Beijer in te nemen. Leden die hier interesse in hebben kunnen contact opnemen met onder getekende. De taken van de werkgroep zijn ruimer dan alleen het beoordelen en adviseren van bouwplannen en restauraties. Het meedenken met stadsontwikkeling, het voeren van informeel adviserend overleg met de gemeente en het participeren in begeleidings- en werkgroepen van organisaties van belanghebbenden is ook een belangrijke taak geworden. Op dit moment zijn de ontwikkelingsplannen voor het Schermereiland en het Schelphoekgebied actueel. Wij proberen vanuit deze begeleidingsgroepen zoveel mogelijk de eenheid van de historische vestingstad te herstellen. Op het Schelphoekplan zullen wij in een apart artikel later terugkomen. Wijzigingen in het welstandsbeleid Op grond van de nieuwe woningwet worden de richtlijnen voor het welstandsbeleid aan vast gestelde regels gebonden. Elke gemeente die welstandsbeleid wil handhaven is verplicht voor 1 januari 2004 een Welstandsnota vast te stellen, waarin alle normen en criteria zijn opgenomen waaraan een bouwwerk in een bepaald gebied moet voldoen. Hoewel ook nu zorgvuldig getoetst wordt of een bouwplan aan redelijke eisen van welstand voldoet, worden de normen en criteria voor architecten en opdrachtgevers duidelijker. Wat betreft de binnenstad zullen de toetsingscriteria in belangrijke mate gebaseerd zijn op het in 1999 vastgestelde Beeldkwaliteitplan. Belangrijke daarin behandelde criteria zijn: Parcelerig (perceel breedte), goot- en nokhoogte en dakconstructie. Uiteraard genieten monumenten een verdere bescherming. De Historische Vereniging zal vertegenwoordigd zijn in de begeleidingsgroep Welstandsnota. Ruimer beoordelingsgebied De werkgroep kijkt niet alleen naar bouwaanvragen voor de binnenstad maar ook naar bouwplannen uit cultuurhistorisch en architectonisch waardevolle wijken daar omheen, alsmede uit de oude kernen van Oudorp en Koedijk. Ook in deze verslagperiode kregen we weer te maken met grootschalige projecten. In de vorige periode werden ondanks bezwaren de plannen voor het oude Gerechts gebouw en het Hofplein al goedgekeurd. Tegen gewijzigde plannen voor nieuwbouw aan de Limmerhoek hebben wij wederom bezwaar aan getekend. Hoewel het plan positieve punten heeft qua parcelering en materiaalgebruik vinden wij het veel te massaal in aansluiting op de Stads-

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 24