Nog even samen op de foto. Het nieuwe postkantoor (inmiddels verbouwd tot bank) met erachter gebouwen van het Rijks opvoedingsgesticht, 1966. Collectie Regionaal Archief 'Vóór me stond 'n naargeestig gebouw, bruin en somber, 'n plomp gevaarte in den grauwen regendag... 'n Gesticht had ik verwacht - het héét toch zoo: Rijks opvoedingsgesticht - 'n gevangenis was het. Niets ontbrak, dat bij het verheven begrip behoort: Matglazen ruiten, dikke tralies voor de vensters, en 'n ringmuur om de binnenplaats'.29 Postkantoor en afbraak In 1922 werd het gesticht opgeheven. De gebouwen werden in de jaren 1922 tot 1926 gebruikt als noodwoningen. Dit gebeurde zoveel mogelijk op een koopje. De afscheiding tussen de diverse woningen bestond deels uit houten schotten en kippengaas. In 1934 werden de achter de Grote Kerk gelegen gebouwen in gebruik genomen als postkantoor. De ingang lag achter de Grote Kerk en was zo verscholen dat er vetwijsbordjes nodig waren in de Koorstraat en in de Gasthuisstraat. Met de reconstructie van de binnenstad vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw verdwenen ook de gebouwen van het voormalige Rijksopvoedingsgesticht. Zo bijvoorbeeld in 1968 de gebouwen die sinds 1934 in gebruik waren als postkantoor. Pas in 1982 werd het laatste overblijfsel van de gestichtsgebouwen, de voormalige voorgevel aan de Scheteldoekshaven (voorheen Het Klooster) afgebroken.30 Het meest prominente moderne gebouw op de oude locatie is het nieuwe postkantoor, nu sinds een aantal jaren verbouwd tot ABN-Amrobank. De bank is gelegen aan de naar het westen verlegde en sterk verbrede Bagijnenstraat. Waar eens geestelijke zusters een aan God gewijd leven leidden en later verdoolde kindeten weer op het rechte spoot gebracht werden, regelen Alkmaatders nu hun geldzaken.

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 20